Skip to content

DSB #92

Ahoj,

máme pátek, máme Covid-19 a máme DSB! Tenhle díl je plný informací o koronaviru, žijí tím všechny zdroje, nikdo neřeší nic jiného. Za sebe bych doporučil třeba hned první článek z Grafů a vizualizací, který ukazuje, jak si Covid-19 vede v porovnání s jinými pandemiemi za posledních 2 000 let.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://www.pyimagesearch.com/2020/03/16/detecting-covid-19-in-x-ray-images-with-keras-tensorflow-and-deep-learning/ – Jak natrénovat model na detekci koronaviru na rentgenových snímcích v Pythonu včetně kódu.

https://medium.com/@joschabach/flattening-the-curve-is-a-deadly-delusion-eea324fe9727 – “Flatten the curve” je termín, který už všichni známe nazpaměť. Autor článku vysvětluje, v čem je to zavádějící a možná i nebezpečný.

https://ai.googleblog.com/2020/03/introducing-dreamer-scalable.html – World model reinforcement learning modely. Ty zjednodušují proces učení s pomocí zjednodušených modelů prostředí, ve kterých se agent učí.

Computer Science & Science

https://www.cnbc.com/2020/03/13/coronavirus-treatments-being-fast-tracked-via-next-gen-supercomputers.html – Vědci se snaží využít superpočítače k vývoji léku na koronavirus. V článku se dozvíte, co to všechno obnáší.

https://aiworld.cz/digitalizace/chatbot-cortana-od-microsoftu-konci-561 – Hlasový asistent Cortana od Microsoftu, kterého jste stejně nepoužívali, končí. (rcmd by reader)

https://medium.com/@emilefugulin/http-desync-attacks-with-python-and-aws-1ba07d2c860f – Nové typy útoků – tzv. HTTP Desync attacks. Co to je, čeho se ty útoky týkají a jak se bránit.

Grafy a vizualizace

https://www.visualcapitalist.com/history-of-pandemics-deadliest/ – Krásná vizualizace asi všech významných pandemií, které zasáhly lidstvo za posledních 2 000 let včetně odhadů počtu mrtvých a nakažlivosti jednotlivých nemocí. (rcmd by reader)

https://www.washingtonpost.com/graphics/2020/world/corona-simulator/ – Proč se koronavirus šíří exponenciálně, článek plný informací a vizualizací.

https://medium.com/nightingale/ten-considerations-before-you-create-another-chart-about-covid-19-27d3bd691be8 – A protože těch vizualizací je přehršel, tak doporučuji tento článek, jehož závěry a doporučení lze aplikovat obecně. Na co si dát sakra bacha, když děláte (další) dashboard.

Business a kariéra

https://www.covid19cz.cz/ – Aktivita několika fintechů, bank a technologických firem, které se snaží nabízet své technologie a data ke zlepšení současné situace. Jedním z výstupů je i tento ekonomický dashboard o transakční aktivitě českých občanů.

https://www.americanbanker.com/news/fintechs-getting-a-boost-from-coronavirus-outbreak – Koronavirus má přímý dopad na svět fintechu. Jak konkrétně to fintech ovlivňuje se dočtete v článku.

https://www.weforum.org/agenda/2020/03/covid-19-public-perception-economic-health-crisis-coronavirus-pandemic-ipsos/ – Většina lidí vnímá Covid-19 jako hlavně ekonomický problém, alespoň podle průzkum WEF.

Pop

https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca – Jeden z velmi čtených článků o koronaviru. Pravidelně updatovaný, plný grafů a čísel, proč je důležité jednat a nemoc nepodcenit.

https://www.technologyreview.com/s/615370/coronavirus-pandemic-social-distancing-18-months/ – Článek o social distancing, jak tu s námi dlouho může být, jak může fungovat v praxi a jak ovlivní naše životy do budoucna.

https://www.technologyreview.com/s/615351/ai-could-help-with-the-next-pandemicbut-not-with-this-one/ – AI potřebuje data, i proto nám teď tolik nepomůže, ale zároveň v budoucnu může sehrát klíčovou roli.

Vzdělávání

https://www.searchenginejournal.com/automated-intent-classification-using-deep-learning-google-sheets/353910/#close – Google sheets Vám umožňují si programovat vlastní funkce, tím pádem si v nich klidně můžete vytvořit model na intent classification. (rcmd by reader)

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2020/03/what-is-multicollinearity/ – Opáčko na multikolinearitu. Co to je, jak ji měřit, a jak si s ní poradit.

https://realpython.com/binary-search-python/ – Jak na binary search v Pythonu 3.7 a víc.

Data & Data Mining

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pandemie_COVID-19_v_%C4%8Cesku – Wiki stránka o Covidu-19 v ČR. Vynikající timeline událostí od začátku března.

https://www.linkedin.com/pulse/open-research-covid-19-literature-dataset-eric-horvitz – Databáze paperů a literatury o koronaviru, nad kterou si můžete dělat nejen NLP modely.

https://github.com/mathdroid/covid-19-api – Covid-19 API pro data z John Hopkins University CSSE.

Video & podcast

https://www.youtube.com/watch?v=WXuK6gekU1Y&feature=youtu.be – Volné chvíle můžete strávit u dokumentu o AlphaGo, který byl zdarma uvolněn na YouTube.

Odborné články

https://science.sciencemag.org/content/early/2020/03/13/science.abb3221 – Odborně článek, který se snaží modelovat šíření korony.

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3556998 – Odborný (nerecenzovaný!) článek od MIT, zda je šance, že koronavirus v létě oslabí. Odkazy na podobné články a jejich úskalí najdete zde.

Za ohradou

https://jobs.lever.co/tessian/c5a15221-c584-4c6a-ab8a-28aabc6ee1ac – Vedoucí data science oddělení v Londýně v Tessian.

Vtip

https://i.redd.it/hihd2qx1v9n41.png

Be First to Comment

Leave a Reply