Skip to content

DSB #97

Ahoj,

pondělí, úterý, středa a čtvrtek jsou pryč, tudíž je pátek a tento pátek je i bulletin! Doporučuji čtení o enums z Computer Science, praktická záležitost pro každého uživatele Pythonu. Ze stejné kategorie jsou výtečné i dva zbylé články.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://openai.com/blog/openai-api/ – OpenAI jsou opravdu open, a tak dali volně k dispozici svoji API, kde je natrénovaný monstrózní GPT-3 model, který byl zmíněn v minulém díle. (rcmd by reader)

http://shinra-project.info/shinra2020ml/ – SHINRA je projekt, který se snaží kategorizovat obsah Wikipedie. Zúčastnit se můžeš i Ty! (rcmd by reader)

https://slatestarcodex.com/2020/06/10/the-obligatory-gpt-3-post/ – Rozbor GPT-3, rozdíl oproti GPT-2 atp. Doporučuji i diskuzi. O technických vlastnostech GPT-3 si zase můžete přečíst zde.

Computer Science & Science

https://florian-dahlitz.de/blog/why-you-should-use-more-enums-in-python – Stručné a rychlé čtení, jak pracovat s výčtovými typy (enums, konstanty) v Pythonu tak, abyste zlepšili čtivost svého kódu. (rcmd by reader)

https://www.inner-product.com/posts/fp-what-and-why/ – Programovacích paradigmat je celá hromada a článek přichází s myšlenkou, zda nezvážit právě funkcionální programování pro AI/ML, z důvodů jako je local reasoning a composition. (rcmd by reader)

https://blog.coinbase.com/container-technologies-at-coinbase-d4ae118dcb6c – Přečtěte si, jak v Coinbase používají kontejnery, jak je „orchestrují“, proč nepoužívají Kubernetes (bezpečnost) a jak šílený to bylo předtím, než podobná technologie začala existovat v mainstreamu – tj. před více než 10 lety!

Grafy a vizualizace

https://www.connectedpapers.com/ – Minule tu byla myšlenka mít git pro papery… co teď vizualizovat jejich vzájemnou závislost na jiných paperech? Ideální pro průzkum nějakého tématu. (rcmd by reader)

https://graphics.reuters.com/HEALTH-CORONAVIRUS/BRITAIN-CAREHOMES/azgvobknjpd/ – Jedna z těch naprosto TOP vizualizací (tohle je první liga), jak zasáhl COVID-19 britské pečovatelské domy.

Business a kariéra

https://www.cnbc.com/2020/06/10/amazon-and-goldman-sachs-unveils-small-business-credit-lines-up-to-1-million.html – Goldmani a Amazon uzavřeli spolupráci – Goldmani poskytnou úvěrovou linku pro obchodníky na Amazonu a Amazon poskytne jejich data.

http://www.overcomingbias.com/2020/06/no-recent-automation-revolution.html – Studie o automatizaci, která zatím nijak neohrožuje zaměstnanost ani výši mezd.

https://www.locallyoptimistic.com/post/proficiency_v_creativity/ – Praktičnost vs kreativita, jak najít balanc mezi vlastnostmi, které jdou proti sobě, ale obě mají svůj podstatný význam pro každé datové oddělení.

Pop

https://www.reddit.com/r/netsec/comments/gzj9uj/explaining_how_a_wallpaper_can_break_a_phone_and/ – Jak Vám může tapeta rozbít mobilní telefon. (rcmd by reader)

https://lawsuit.org/keeping-cops-accountable/ – Datová analytika má odpověď na všechno, třeba i na otázku, jak najít špatného policajta.

https://blackinai.github.io/ – V souvislosti s tím, co se děje, vzniká velké množství hnutí v data science, které podporují diverzitu, bojují proti rasismu a proti biased AI. Kromě uvedeného odkazu existují např. black girls code, Data 4 Black Lives a Algorithmic Justice League.

Vzdělávání

https://dabeaz-course.github.io/practical-python/ – Tak trošku hardcore python kurz, žádná videa, jenom tvrdá dřina! Odměnou Vám budou úlohy z praxe a přes 35 hodin cvičení. Just do it! (rcmd by reader)

https://cs330.stanford.edu/ – Další kurz od Stanfordu volně dostupný, tentokrát na Deep Multi-Task a Meta Learning.

https://www.kdnuggets.com/2020/06/start-statistics-all-over-again.html – Několik statistiků a analytiků odpovídá, jak by přistoupili k učení se statistiky nyní, po letech zkušeností.

Video & podcast

https://open.spotify.com/show/36iWJsc4xxvFvcEB0kqEGm – Retro Nation je pro mě srdcovka, ale důvodem ke sdílení je Wolfcast, který řeší historii hardwaru. Lepší podcast v češtině na podobné téma neexistuje. Doporučuji třeba poslední díl o antitechnických hnutích. Díly o procesorech jsem si poslechl každý třikrát…

Za ohradou

https://apply.workable.com/sylvera/j/00FE42B103/ – Full Stack Engineer v Sylvera, UK, Londýn.

Vtip

https://devhumor.com/content/uploads/images/May2020/programming_languages.PNG

Be First to Comment

Leave a Reply