Skip to content

DSB #19

Ahoj,

po kratší odmlce je tu další číslo bulletinu a za mě tentokrát je každý článek super. Jako vždy, pokud na něco zajímavého narazíte, pošlete mi to a já to zařadím do výběru. Díky.

A jako vždy: Užijte si čtení.

Analytické

https://jeremykun.com/2017/09/24/linear-programming-and-healthy-diets-part-2/ – Chcete zhubnout? Umíte lineární optimalizaci? Umíte Python? Tak pak už Vám nic nebrání, jen výmluvy (včetně kódu).

https://jtsulliv.github.io/perceptron/ – Perceptron model je prý nejjednodušší model dopředné neuronové sítě. Autor poměrně podrobně a step by step včetně kódu v Pythonu sestavuje tuto neuronovou síť a za mě je to skvělý článek, který umožňuje pochopit, jak to celé vlastně funguje.

https://www.quantamagazine.org/new-theory-cracks-open-the-black-box-of-deep-learning-20170921 – Deep learning je populární, ale pořád zůstává otevřenou otázkou, jak vlastně funguje. Článek představuje teorii „information bottleneck“, která se snaží přiblížit fungování nejen umělých neuronů.

Grafy a vizualizace

http://kdovyhrajevolby.cz/ – Vizualizace volebního modelu, který se denně aktualizuje. Vstupem do modelu jsou 50% sázkový kanceláře a 50% všechny dostupný předvolební průzkumy (převážený aktuálností, velikostí vzorku a metodou výzkumu). Inspiraci čerpá z http://predictwise.com/ – nebo http://fivethirtyeight.com/ – Autorkou modelu je Zuzana Havránková, kolegové z IESu ji možná poznají (rcmd by reader)

https://pudding.cool/2017/09/hip-hop-words/ – Která slova používají rapeři nejčastěji? Pěkná vizualizace, zábavný článek, zajímavé grafy.

https://blog.mapbox.com/a-new-kind-of-map-its-about-time-7bd9f7916f7f – Klasické mapy ignorují rozměr času. Neřeší, že vzdálenost je nedostačující faktor, pokud netušíme, že dvakrát kratší cesta zabere třikrát víc času (ať už kvůli terénu, dopravě apod). Článek ukazuje mapu, která tento nedostatek napravuje (jde o princip vizualizace, samozřejmě je možné zkombinovat klasickou mapu s vyhledáním nejrychlejší cesty).

Business a kariéra

https://thefinancialbrand.com/67708/innovation-banking-innovators-dilemma-disruption-trends/ – Jak se může bankovnictví poučit z pádu Nokie, která i přes jasnou dominanci na trhu neustála nástup Applu? Kde udělal finský kolos chybu? A kde by ji neměly udělat banky?

https://www.forbes.com/sites/alanmcintyre/2017/09/26/selling-banking-shovels-in-the-digital-gold-rush/#47cc246e6b53 – Svět bankovnictví se vyvíjí, fragmentuje, specializuje a autor článku přemýšlí nad možnostmi, jak by se v takovém prostředí měly banky chovat.

https://bitcoinplay.net/58-insane-facts-about-bitcoin/ – Infografika, aneb 58 faktů o bitcoinech, které možná ani nechcete vědět!

Pop

https://www.theguardian.com/technology/2017/sep/26/tinder-personal-data-dating-app-messages-hacked-sold – Kdokoliv v EU si může vyžádat svá data, která jsou o něm shromažďována. Slečna autorka tak učinila a získala 800 stran informací, které o ní od prosince 2013 nasbíral Tinder.

https://www.irozhlas.cz/volby/svobodni-a-zeleni-ve-snemovne-vyzkousejte-si-co-udela-posun-petiprocentni_1709271045_zlo – Blbůstka, ale tento interaktivní posuvník Vám umožní zjistit, které strany by se v posledních volbách dostaly/nedostaly do sněmovny, kdyby se změnila minimální 5% hranice.

https://blog.timescale.com/why-sql-beating-nosql-what-this-means-for-future-of-data-time-series-database-348b777b847a – Proč SQL systémy mají navrch nad non-SQL? Protože jak říká autor článku „…because the world is filled with data. It surrounds us, binds us… Either we can live in a world of brittle systems and a million interfaces. Or we can continue to embrace SQL. And restore balance to the force.”

Vzdělávání

http://www.kdnuggets.com/2017/09/essential-data-science-machine-learning-deep-learning-cheat-sheets.html – Další sbírka cheat sheetů pro data science – od Python, po R, SQL, statistiku a další. (rcmd by reader)

https://dev.to/rodolfoferro/sentiment-analysis-on-trumpss-tweets-using-python – Sentiment analýza nad Trumpovy tweety v Pythonu (včetně kódu).

http://www.kdnuggets.com/2017/09/tensorflow-tutorial-part-1.html – Tensorflow tutoriál od kdnugget, tak hurá na to.

Vtip

http://spikedmath.com/comics/001-alex-was-having-second-thoughts.png

Be First to Comment

Leave a Reply