Skip to content

DSB #47

Ahoj,

pátek je tady a bulletin jakbysmet. Analyticky zaměřené by mohl zaujmout druhý článek z kategorie Vzdělávání, pro odlehčení doporučuji článek o tom, proč predikce o MS ve fotbale byly mimo (kategorie POP).

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://towardsdatascience.com/mario-vs-wario-image-classification-in-python-ae8d10ac6d63 – Chcete se rychle vrhnout na image recognition? Tak se koukněte, jak autor zkouší s pomocí logistické regrese a CNN rozpoznat dvě legendární hry od Nintenda – Mario a Wario. (rcmd by reader)

https://hackernoon.com/generate-stories-using-rnns-pure-mathematics-with-code-cb6f1e967b22 – Zajímá Vás, jak fungují RNN? Jak vypadá matematika skrytá pod jejich kapotou? Tak neváhejte a čtěte! (rcmd by reader)

https://github.com/lancifollia/tinygbt – Pro pythonisty! Máte tu gradient boosted trees napsaný v čistém Pythonu na 200 řádků.

Grafy a vizualizace

https://blog.adioma.com/how-to-think-visually-using-visual-analogies-infographic/ – Opět přehlídka vhodných a nevhodných grafů a grafických analogií a alegorií včetně stručného a výstižného popisu u každého z nich. Znáte třeba takové chernoff faces?

https://graphics.straitstimes.com/STI/STIMEDIA/Interactives/2018/04/marvel-cinematic-universe-whos-who-interactive/index.html – Mamma mia! Tohle je naprosto fantastická vizualizace síťového grafu superhrdinů z Marvelu. Kdo je kdo v tomhle komiksovém universu a s kým má jaké vztahy?

https://flowingdata.com/2018/07/09/how-to-visualize-recurring-patterns/ – A tento článek Vám velmi stručně a jasně vysvětlí, jak vizualizovat sezónnost, nadbytečnost či repetitivnost. A je to cool!

Business a kariéra

https://finance.yahoo.com/news/facebook-loses-120-billion-market-223747425.html – Facebook během dne na tržní kapitalizaci ztratil přes 100 mld USD. Mimo jiné proto, že mu zpomalil růst uživatelů. Další důvody jsou popsány zde. (rcmd by reader)

https://www.linkedin.com/pulse/one-data-science-job-doesnt-fit-all-elena-grewal – Není data scientist jako data scientist, aneb jaké rozlišují data science pozice v Airbnb a co to znamená pro samotné analytiky.

https://hackernoon.com/data-inspired-5c78db3999b2 – Trošku roztěkaný článek, ale jeho message je jasná, data nesmí být to jediné, co hraje roli při rozhodování.

Pop

https://www.nature.com/articles/d41586-018-05707-8 – Pokud jsou Vaše trénovací data biased, tak i Váš model bude biased a Vaše výsledky budou biased… aneb o rasismu a sexismu umělé inteligence. A takový biased může u facial recognition způsobit, že barevní členové kongresu jsou častěji falešně identifikováni jako zločinci, jak se můžete dočíst zde. (rcmd by reader)

https://hbr.org/2018/07/collaborative-intelligence-humans-and-ai-are-joining-forces – Často v DSB padlo, že se není třeba bát AI. A tento článek mluví o tom, že spolupráce AI a pracovních sil je ku prospěchu a pravděpodobnější scénář, než nahrazení lidí stroji. (rcmd by reader)

https://www.kdnuggets.com/2018/07/worldcup-data-science-lessons.html – Proč ML predikce o nedávném mistrovství světa ve fotbale selhaly.

Vzdělávání

https://courses.csail.mit.edu/6.042/spring17/mcs.pdf – Máte čas? Máte hodně času? Tak tady máte 1007 stránek o matematice pro Computer Science od MIT.

http://anotherdatum.com/gumbel-gan.html – Trénujete neuronku a nevíte, co je reparameterization trick? Nebo Gumbel distribution? Tak to napravte s tímto článkem.

https://www.kdnuggets.com/2018/07/receiver-operating-characteristic-curves-demystified-python.html – ROC křivka v Pythonu.

Odborné články

https://openreview.net/pdf – Vektorizace vět s pomocí rekurentních neuronových sítí. (rcmd by reader)

https://arxiv.org/pdf/1502.03808.pdf – Tohle asi nikdo číst nebude, ale přesto – viděli jste Interstellar? A víte, že k vytvoření tamní černé díry se v C++ implementovaly Einsteinovy rovnice na 40 000 řádcích? A že to vše běželo na 32 000 jádrech, když se to renderovalo? Ne? Tak teď už to víte!

Za ohradou

https://www.spotifyjobs.com/job/data-scientist-product-odsd6fw8/ – Data Scientist ve Spotify v New Yorku.

Vtip

https://xkcd.com/2023/ (rcmd by reader)

Be First to Comment

Leave a Reply