Skip to content

DSB #67

Ahoj,

je pátek a je i bulletin. A spousta cool článků. Například článek o optimálním používání Pandas v analytických, nejlepší finanční produkty roku 2018 v businessu, či o marketingových bublinách v popu.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://medium.com/automation-generation/hft-like-trading-algorithm-in-300-lines-of-code-you-can-run-now-983bede4f13a – Vysokofrekvenční obchodování v Pythonu na pouhých 300 řádků kódu. (rcmd by reader)

https://pyod.readthedocs.io/en/latest/ – Potřebujete detekovat odlehlá pozorování? Pak je tu pro Vás PyOD, knihovna pro detekci outlierů. Spousta přístupů pro spoustu algoritmů. (rcmd by reader)

https://medium.com/dunder-data/minimally-sufficient-pandas-a8e67f2a2428 – Jak a kdy použít Pandas, v jakých situacích je to naprosto nevhodné a pro jaké datové operace naopak optimální. (rcmd by reader)

Computer Science

https://dagblog.cz/chyba-je-nevyhnuteln%C3%A1-a-m%C3%A1vnut%C3%AD-mot%C3%BDl%C3%ADch-k%C5%99%C3%ADdel-kter%C3%A9-smazalo-na%C5%A1%C3%AD-datab%C3%A1zi-da5445d6f3d5Teorie selhání systémů na příkladu Microsoftu. (rcmd by reader)

https://github.com/iterative/dvc/blob/master/README.rst – Verzovací systém pro data science, trošku bizarní záležitost. (rcmd by reader)

https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-20-sales-lower-than-expected-45-percent-revenue-decline/ – Nové Nvidie sice nemají konkurenci, ale i přesto se neprodávají tak rychle, jak se očekávalo. Co nebo kdo je na vině?

Grafy a vizualizace

https://medium.com/bbc-visual-and-data-journalism/how-the-bbc-visual-and-data-journalism-team-works-with-graphics-in-r-ed0b35693535 – Jak si v BBC upravily ggplot2, tak aby ho mohli použít pro své vizualizace. (rcmd by reader)

https://informationisbeautiful.net/2019/winners-of-the-world-data-visualization-prize/ – Nejhezčí vizualizace roku 2019. Vítěz obdržel 6000 USD. Nádhera, doporučuji pro inspiraci.

https://www.jetbrains.com/research/python-developers-survey-2018/ – K čemu se nejvíce používá Python? Kdo ho nejvíce používá? Odpovědi najdete v průzkumu od Python Software Foundation za rok 2018. Tedy přímo od zdroje.

Business a kariéra

https://www.zdrojak.cz/clanky/psd2-nejen-pro-vyvojare/ – Co očekávat od PSD2? Přečtěte si, jak to celé bude vlastně fungovat. (rcmd by reader)

http://m.finparada.cz/5457-Zname-viteze-souteze-Financni-produkt-roku-2018.aspx – Finanční produkty roku 2018. (rcmd by reader)

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/ceske-banky-vymetly-desitky-manazeru-1356268 – Velké banky přechází na agilní (decentralizovaný) systém řízení, aby mimo jiné ušetřily. (rcmd by reader)

Pop

https://blog.openai.com/better-language-models/ – Na 8 miliónech stránkách, na 40 GB textu, Open AI natrénovala obecný NLP model, který dosahuje state-of-the-art výsledků. Nicméně ho odmítá zveřejnit. (rcmd by reader)

https://www.mediar.cz/10-statistik-ktere-vam-pomohou-z-marketingove-bubliny/ – Taky si myslíte, že má dnes skoro každý vysokoškolské vzdělání a televizi odzvonilo? Tak v tom případě mluvíte o své malinkaté bublině, protože pro většinu platí pravý opak. Televize je pořád nejvíc, a to i pro mladé. Instagram je chudý bratříček FB, třetina domácností je bez úspor, smartphone má jen 57 % obyvatel a iPhone je rarita určená pro Pražáky. Přečtěte si, jak vypadá realita současné ČR.

https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2019/02/04/why-there-will-be-no-data-science-job-titles-by-2029/#679933f13a8f – Proč do deseti let data science umře? Respektive, proč už nebudou žádný data scientisti? Třeba proto, že to nepřináší firmám žádné měřitelné výsledky.

Vzdělávání

https://veekaybee.github.io/2019/02/13/data-science-is-different/ – Jak vypadá data science v dnešní době, jakým vývojem prošla a co se má/nemá smysl učit. (rcmd by reader)

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/02/flair-nlp-library-python/ – Intro do FLAIR NLP knihovny pro Python.

https://towardsdatascience.com/how-it-feels-to-learn-data-science-in-2019-6ee688498029 – Jaké je to učit se data science v roce 2019. Rozhovor mezi data scientistou a wannabe data scientistou, který poodhaluje, jakým nesmyslům se vyhnout a jaká je realita oproti leckdy šíleným očekáváním.

Video & podcast

https://www.mixcloud.com/radiofm/chrobak-v-hlave_fm-2562018/ – Podcast o kryptografii, kde byli jako hosté Karol Nemoga (ředitel matematického ústavu na Slovenské akademii věd) a Tomáš Fabšič (matematik z Cambridge), který vyvíjí šifry odolné proti útokům z kvantových počítačů. (rcmd by reader)

https://realpython.com/data-science-podcasts/ – Seznam data science podcastů.

Odborné články

https://arxiv.org/abs/1902.03932 – Cyclical Stochastic Gradient MCMC for Bayesian Deep Learning.

Za ohradou

https://www.pythonjobshq.com/jobs/7724573-senior-systems-engineer-at-preteckt – Senior Systems Engineer v Kanadě ve společnosti Preteckt.

Vtip

https://xkcd.com/2101/ – Pro milovníky technické analýzy 😀

Be First to Comment

Leave a Reply