Skip to content

DSB #88

Ahoj,

14 dní je pryč a my se můžeme po hlavě vrhnout na víkend i do nabušeného DSB. Doporučil bych asi úplně každý odkaz, ale za sebe jsem si nejvíc užil čtení o Liverpoolu, jak využívají datovou analytiku (první v vizualizacích). Anebo první dva články ze vzdělávání o Pythonu v Dockeru a nasazování na Google Cloud Run. Za povšimnutí stojí i velmi hezká a jednoduchá vizualizace rozpočtu SR (třetí ve vizualizacích).

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2020/01/pandas-version-1-top-4-features/ – Pandas verze 1.0 je venku! Podívejte se na 4 nejdůležitější featury této knihovny.

https://towardsdatascience.com/ml-impossible-train-a-1-billion-sample-model-in-20-minutes-with-vaex-and-scikit-learn-on-your-9e2968e6f385 – Trénujeme model nad miliardou řádků během 5 minut na lokálním PC s pomocí Vaex a Scikit-Learn.

https://jacobbuckman.com/2020-01-22-bayesian-neural-networks-need-not-concentrate/ – Bayesovské neuronové sítě a jejich problémy s prior distribution.

Computer Science & Science

https://overreacted.io/goodbye-clean-code/ – Co znamená čistý kód? (rcmd by reader)

https://guifroes.com/clever-code-is-bad/ – Pište kód jednoduše a vykašlete se na první pohled sice chytré, ale nečitelné části. (rcmd by reader)

https://programmingisterrible.com/post/65781074112/devils-dictionary-of-programming – Programátorský slovník 😀 (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://www.liverpool.com/liverpool-fc-news/features/liverpool-transfer-news-jurgen-klopp-17569689 – Liverpool FC kraluje anglické lize, už loni mu utekl titul jenom těsně, a to všechno nejenom díky trenérovi a hráčům, ale i díky datové analýze. Přečtěte si a projděte si obrázky, jak se dají využít data ve fotbale. (rcmd by reader)

https://public.tableau.com/profile/zach.bowders#!/ – Zach Bowders dělá výborné infografiky v tableau. Doporučuji se podívat na tu o Johnu Wickovi, ale nabízí i jiné, které jsou nejenom nápadité, ale i užitečné. Dobré pro inspiraci. (rcmd by reader)

http://www.rozpocet.sk/web/vendor/sankey/ – Slovenské ministerstvo financí má krásnou vizualizaci rozpočtu – takhle se dělá sankey graf! (rcmd by reader)

Business a kariéra

https://www.entrepreneur.com/article/344621 – Tohle je stručný článek o tom, proč fintechy narušují bankovní trh. Jeden z důvodů je, že se nesnaží své klienty okrádat. Na což navazuje i další článek, který se zabývá budoucností finančních služeb a mimo jiné zmiňuje, že jenom 28 % mileniálů a zástupců generace Z věří své bance, že je čestná.

https://thegradient.pub/the-economics-of-ai-today/ – Jak bude ovlivněna ekonomika umělou inteligencí? Jaký bude mít AI vliv na produktivitu, nezaměstnanost a na další nejenom makro ekonomické ukazatele.

https://thefinancialbrand.com/92357/google-search-seo-sem-adwords-analytics-chrome-cookies-privacy/ – Google kontroluje trh s reklamou a skrze ni i finanční trh, jak klienti přichází do kontaktu s bankami a dalšími institucemi.

Pop

https://algotransparency.org/ – Podívejte se, jaká videa doporučuje algoritmus od YouTube a které z nich dostaly největší boost. (rcmd by reader)

https://www.theregister.co.uk/2020/01/21/ai_kaggle_contest_cheat/ – Pavel Pleskov, jeden z nejlepších analytiků na Kagglu, v poslední soutěži podváděl. Na podvod se přišlo a výsledkem je jeho ban na Kagglu a vyhazov z práce u H2O.ai – Uvnitř článku se dozvíte i jakým způsobem podváděl.

https://www.wired.com/story/ai-great-things-burn-planet/ – AI je cool a fajn, ale její trénink spotřebovává elektrickou energii. A tato spotřeba od roku 2012 do roku 2018 vzrostla 300 000 krát.

Vzdělávání

https://realpython.com/python-versions-docker/#running-python-scripts-using-docker – Naučte se používat Python v Dockeru. Díky tomu pak budete moci vyzkoušet nejnovější varianty Pythonu. Výborná záležitost. (rcmd by reader)

https://alexolivier.me/posts/deploy-container-stateless-cheap-google-cloud-run-serverless – A pokud zvládnete předchozí článek, tak navažte s Google Cloud Run a naučte se, jak nasazovat řešení v cloudu. (rcmd by reader)

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2020/01/class-sensitivity-machine-learning-classification-problems/ – Klasifikační modely jsou tradiční úlohou. Jak si ale poradit s různou citlivostí jednotlivých tříd, kolik jich použít a jak přitom vyhovět business zadání se dozvíte uvnitř článku.

Data & Data Mining

https://www.rcharlie.com/spotifyr/ – Chcete data ze Spotify? Tak si je stáhněte s pomocí spotifyr, knihovny pro R.

Odborné články

https://github.com/ab-anand/py-books?files=1 – Knihy zdarma o data science v Pythonu a Pythonu samotném na GitHubu. (rcmd by reader)

https://mlinproduction.com/hands-on-machine-learning-by-aurelien-geron-book-review/ – 5 důvodů, proč si přečíst Hands-On Machine Learning od Auréliena Gérona, kterou autor považuje za nejlepší knihu nejen pro začátečníky.

Za ohradou

https://www.kuleuven.be/personeel/jobsite/jobs/55489185 – Profesor databází pro AI na univerzitě v Lovani v Belgii, oddělení Computer Science.

Vtip

https://www.monkeyuser.com/assets/images/2020/162-user-story.png

Be First to Comment

Leave a Reply