Skip to content

DSB #93

Ahoj,

pátkem se nám uzavírá pracovní týden, a tak je na čase otevřít bulletin! Ke čtení je toho hodně, na téma modelování koronaviru tu najdete články v Analytické a ve Vzdělávání. Doporučil bych i článek o přijímacích pohovorech programátorů, který je hodně netradiční, čtivý, zábavný a zajímavý.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://deepmind.com/blog/article/Agent57-Outperforming-the-human-Atari-benchmark – Agent57 od DeepMind překonal lidský benchmark na 57 hrách na Atari 2600, herní konzoli druhé generace ze 70. let. Článek je i o tom, jak měřit výkon AI a porovnávat ho s člověkem.

https://rexdouglass.github.io/TIGR/Douglass_2020_How_To_Be_Curious_Instead_of_Contrarian_About_Covid19.nb.html – Jak analyticky přistupovat a přemýšlet nejen o koronaviru, a zároveň nebýt pozér nebo biased.

https://fivethirtyeight.com/features/why-its-so-freaking-hard-to-make-a-good-covid-19-model – Proč je těžké modelovat koronavirus.

Computer Science & Science

https://sobolevn.me/2020/03/do-not-log – Kdy logování dává smysl a kdy ne. (rcmd by reader)

https://blog.jupyter.org/a-visual-debugger-for-jupyter-914e61716559 – Jupyter má konečně debugger.

https://www.heurekadevs.cz/to-nejlepsi-z-konference-qcon-london-2020/ – Nejlepší technické konference zatím nebývají v ČR, tak to prostě je. Jedna z těch dobrých je QCon v Londýně, kam se vypravili kluci z Heureky. (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://infogram.com/1pvkmnjl1yzg09sxq2z39q7wxyfrlj1dk39?fbclid=IwAR2DzhguEE_hwyQpO4VvTZpxaq7Fl6ZW9c6B1kdCZ5EqVBT4_Dr9Vu81bp4 – Hezká a informativní infografika, která ukazuje mimo jiné, o kolik jsou jednotlivé země pozadu za Itálií.

https://medium.com/nightingale/how-self-employed-data-visualization-designers-make-a-living-23dc00ea5264 – I vizualizacemi si můžete vydělávat jako freelancer.

Business a kariéra

https://www.jarednelsen.dev/posts/The-horrifically-dystopian-world-of-software-engineering-interviews – Tenhle článek řeší snad všechno okolo pohovorů pro programátory (ale klidně si dosaďte data scientistu). Především ale poukazuje na absurditu jejich současného nastavení. (rcmd by reader)

https://dagblog.cz/velvon-debriefieng-ii-organizace-v%C3%BDvoje-bbec1f5dcaa7V DSB #90 tu byl článek, jak se staví digitální banka úplně od podlahy. Teď je tu další díl. (rcmd by reader)

https://www.crowdfundinsider.com/2020/03/159465-china-weiyangx-fintech-review-154/ – Jak Fintech společnosti v Číně reagují na koronavirus.

Pop

https://fpf.org/2020/03/25/a-closer-look-at-location-data-privacy-and-pandemics/ – Určitě jste slyšeli o chytré karanténě. Tenhle článek se zabývá etiketou a morálním rozměrem při trackování lidí a využití geodat.

https://www.technologyreview.com/s/615416/ai-debate-gary-marcus-danny-lange/Gary Marcus, profesor psychologie zkoumající AI na New York University, debatuje s Danny Langem, computer scientistou s expertízou na ML, o budoucnosti AI.

https://www.scientificamerican.com/article/social-media-posts-and-online-searches-hold-vital-clues-about-pandemic-spread/ – Jak můžou sociální média a vyhledávání na internetu pomoci proti pandemii. A jak to souvisí se soukromím.

Vzdělávání

https://jsomers.net/glove-codenames/ – Autor hraje Krycí jména s pomocí GloVe a jde mu to! (včetně kódu)

https://medium.com/data-for-science/epidemic-modeling-101-or-why-your-covid19-exponential-fits-are-wrong-97aa50c55f8 – Proč většina lidí neumí správné odhadovat a číst z grafů budoucí vývoj Covidu-19 a jak na to. A ne, doopravdy nestačí protáhnout křivku.

https://sites.google.com/view/data-science-covid-19 – Stanford vypsal kurz CS472, kde Vás naučí zkoumat a modelovat COVID-19. První přednáška proběhne 10. 4. 2020.

Video & podcast

https://realpython.com/podcasts/rpp/1/ – Podcast má už snad každý, takže i Real Python. Zatím hodně ukecané. Dáváme 3 sluchátka z 5. (rcmd by reader)

https://www.youtube.com/watch?v=4etgOxaIxdI – AI umí měnit denní dobu na fotografiích.

Odborné články

https://dl.acm.org/ACM zpřístupnilo svoji digitální knihovnu článků, časopisů a knih zcela zdarma po dobu řádění koronaviru. Hromada knih nejen o data science.

https://arxiv.org/abs/2003.10146 – O programovacím jazyce Julia se mluví už hodně dlouho, ale zatím se pořád nejedná o mainstream. Tenhle článek shrnuje, kde se zatím využívá, jaké jsou s ní spojené problémy a výzvy do budoucna.

https://arxiv.org/abs/1907.06902 – Z 18 algoritmů, prezentovaných v posledním roce na top konferencích jako vrchol výzkumu, je jenom 7 replikovatelných. A 6 z těchto 7 lze překonat s pomocí jednoduché heuristiky či basic modelů. Kam pak kráčí ML?

Za ohradou

https://programmai.com/job/machine-learning-engineer-data-scientist-london/ – Data Scientist v Programmai v Londýně, UK.

Vtip

http://blog.thilelli.net/public/store/attached/curves.jpg (rcmd by reader)

Be First to Comment

Leave a Reply