Skip to content

DSB #27

Ahoj,

Vánoce jsou za dveřmi, sníh nikde, ale bulletin je tu! Bohužel, poslední číslo v tomto roce, avšak proto speciální, nabušenější. Zároveň se omlouvám za výpadek v minulém týdnu, redakce je velmi malá, konkrétně jen já.. a občas to nezvládnu.

Tak tedy jako vždy, užijte si čtení, užijte si svátky.

Analytické

https://medium.com/@boyanangelov/is-this-the-best-data-science-ide-jupyter-lab-review-fdd165470f13 – Vývojové prostředí, které podporuje vícero jazyků a bere si to nejlepší z Jupyteru. Veškerá práce jen v jednom okně. Zatím alfa verze, ale za pozornost určitě stojí. (rcmd by reader)

https://arxiv.org/abs/1712.01815 – Jak Google rozsekal jedním algoritmem šachy, go a shogi. (rcmd by reader)

https://github.com/washingtonpost/data-police-shootings – Až budete mít o zimních večerech volno, tak se můžete prohrabat daty o policejní střelbě v USA za roky 2015 a 2016. Have fun! (rcmd by reader)

https://arxiv.org/pdf/1712.01330.pdf – Pamatujete na úlohu pexesa? Řešení první části jste obdrželi, tady je řešení druhé části. (rcmd by reader)

https://www.kdnuggets.com/2017/12/today-built-neural-network-during-lunch-break-keras.html – Za pár minut hotová a funkční neuronka. Včetně 10 řádkového kódu.

https://www.dataquest.io/blog/excel-and-pandas/ – Pandas, jak číst a zapisovat data z Excelu.

https://robinsones.github.io/Making-R-Code-Faster-A-Case-Study/ – Zrychlujeme kód v R.

http://jakevdp.github.io/blog/2017/12/05/installing-python-packages-from-jupyter/index.html – Instalace Python balíčků v Jupyter notebook.

https://www.kdnuggets.com/2017/11/forget-for-loop-data-science-code-vectorization.html – For-loop nebo vektorizace s NumPy?

https://distill.pub/2017/aia/ – Jak může AI změnit způsob, jak komunikujeme s počítačem, jak přemýšlíme a uvažujeme.

Grafy a vizualizace

http://www.dveprahy.cz/ – Je to starý a asi to znáte, ale je to super. Podívejte se na to, jak vypadala Vaše čtvrť před 150 lety

https://daattali.com/shiny/cfl/ – Neuvěřitelná věcička, týpek během hackathonu s pomocí komba R/shiny + JS + CSS vytvořil něco úžasného. Interaktivní zobrazovací nástroj, umožňující sledovat vývoj zápasů v NFL s vybranými highlight momenty navázanými na YouTube sestřihy. (rcmd by reader)

https://www.bloomberg.com/graphics/2017-retail-debt/ – Retail je v USA velké téma, tak tady je luxusní vizualizace současné situace včetně analýzy vývoje. Inspirativní.

https://www.theguardian.com/science/2017/nov/18/nasa-map-of-earths-seasons-over-20-years-highlights-climate-change– NASA na základě dat ze satelitů za posledních 20 let vytvořila vizualizaci ukazující změnu ročních období na naší planetě.

http://vallandingham.me/multivariate_maps.html – Mapy, mapy a zase mapy.

https://www.washingtonpost.com/graphics/2017/entertainment/tech-generations/ – Nádherná vizualizace, která Vám ukáže, jak se změnily technologie za Vašeho života a nejenom to! Dá Vám i názorné příklady, jak to ovlivnilo Vaše životy.

http://www.eea.europa.eu/themes/air/air-quality-index/index – Jak kvalitní je vzduch v Evropě, přehledná a podrobná vizualizace.

Business a kariéra

https://equbot.com/ – Machine Learning hraje ve financích stále větší a větší roli, tady je Bot, který Vám pomůže dlouhodobě zhodnotit Váš kapitál. A celkem se mu daří. (rcmd by reader)

http://archiv.ihned.cz/c1-65973980-pripravte-se-na-budoucnost-umela-inteligence-meni-trh – Jak se podle asociace ABSL změní trh vlivem AI.

https://irishtechnews.ie/the-future-is-bright-for-banking/ – Budoucnost bank? „In order to stay relevant and competitive, banks must offer customers what they desire, and to ensure this they will be required to thoroughly study their customer journey. While banks have immense amounts of data available at their hands, their limited experience in journey science could potentially hold them from unleashing the true potential of a superior-quality customer experience. Perhaps the only and the most viable way banks can overcome this issue is by working in collaboration with the likes of Google, Facebook, Amazon, fintech and eCommerce companies.

https://letstalkpayments.com/10-fintech-predictions-for-2018/ – 10 fintech výhledů do roku 2018.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2326453-bitcoin-je-energeticka-pohroma-jejich-tezba-uz-pristi-rok-spotrebuje-vic-elektriny-nez – Bitcoin je nejen investiční zázrak, ale především energetický problém. Jaké jsou negativní externality spojené s jeho těžbou

https://www.bloomberg.com/view/articles/2017-12-07/bitcoin-is-greener-than-its-critics-think – A tady protinázor, proč to problém není.

Pop

https://www.theguardian.com/technology/2017/dec/11/facebook-former-executive-ripping-society-apart – Sociální média mají výrazný dopad na to jak přemýšlíme, jak se jako společnost chováme apod. (rcmd by reader)

http://www.datasciencemanifesto.org/ – Naše práce je víc než obyčejný job, je to poslání, každodenní výzva spojená s nemalou mírou odpovědnosti. A tady se můžete přihlásit k elementárním principům data scientisty.

http://archiv.ihned.cz/c1-65972120-skutecni-roboti-teprve-prijdou-nesmi-se-z-nich-stat-terminatori – Rozhovor s manažerkou GoodAI o robotech, umělé inteligenci a jejích vizích budoucnosti.

https://www.nature.com/articles/d41586-017-07522-z – Jak zachránit statistiku.

https://www.kdnuggets.com/2017/12/470-outstanding-women-analytics.html – Všichni známe pana Ng. Ale co takhle nějaké ženy? Tady je seznam 470 výjimečných data scientistek a analytiček.

https://www.kdnuggets.com/2017/12/data-science-machine-learning-main-developments-trends.html – Co nás nemine v machine learningu v roce 2018.

https://www.kdnuggets.com/2017/12/top-data-science-machine-learning-methods.html – Jaké metody se používaly v roce 2017 nejčastěji?

https://qz.com/1126615/the-story-of-the-most-important-tool-in-data-science/ – Kdo je Wes McKinney, který vytvořil Pandas.

Vzdělávání

https://blog.coursera.org/year-review-10-popular-courses-2017/ – TOP 10 nejpopulárnějších kurzů za rok 2017 na courseře.

https://docs.google.com/presentation/d/1kSuQyW5DTnkVaZEjGYCkfOxvzCqGEFzWBy4e9Uedd9k/edit – Intro do machine learningu.

https://towardsdatascience.com/how-to-improve-my-ml-algorithm-lessons-from-andrew-ngs-experience-i-551ca1a32634 – Post, který vykrádá kurz od pana Ng, s tipy jak zlepšit machine learning algoritmus?

Vtip

https://ptbd.jwels.berlin/comicfiles/full/windowsbeingwindows.png (rcmd by reader)

https://images-cdn.9gag.com/photo/ar5xy8V_700b_v2.jpg

Be First to Comment

Leave a Reply