Skip to content

DSB #55

Ahoj,

pátek nám ukončil pracovní týden a předznamenal příchod bulletinu. V tomto čísle si můžete v grafech a vizualizacích přečíst výborný článek o chudobě, který mimo jiné obsahuje spoustu zajímavých statistik a grafů. V popu je pak příběh člověka, který vyzrál na loterie a vyhrál je čtrnáctkrát. Chci zároveň poděkovat všem, který mi občas něco pošlou a doporučí článek. Určitě tak čiňte i nadále. Zároveň, pokud by někdo chtěl bulletin na soukromý email, tak není problém, stačí, když mi svůj email pošlete.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://neuro.cs.ut.ee/the-use-of-embeddings-in-openai-five/ – Jak funguje embedding v OpenAI, které v Dotě dokázalo porazit lidské protivníky? (rcmd by reader)

https://eigenfoo.xyz/bayesian-bandits/ – Aplikujeme Bayese na multi-armed bandit problém.

https://towardsdatascience.com/no-machine-learning-is-not-just-glorified-statistics-26d3952234e3 – ML není statistika! (rcmd by reader)

Computer Science

http://tonsky.me/blog/disenchantment/ – Názorový článek o tom, co je prohnilého ve softwarovém inženýrství. (rcmd by reader)

http://techgrabyte.com/mits-ai-see-people-walls/ – V MIT se naučili vidět skrze zdi. (rcmd by reader)

http://blog.notdot.net/2010/07/Damn-Cool-Algorithms-Levenshtein-Automata – Levenshtein automaton, algoritmus, který se Vám hodí pro práci s textem.

Grafy a vizualizace

https://sauln.github.io/blog/nerve-playground/ – Vizualizce Čechových complexů – libůstka pro vybrané (a omluva za pravděpodobně nepřesný překlad). O topologii moc nevím, takže bez komentáře. (rcmd by reader)

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/chude-cesko/r~e8ce002ca06411e890620cc47ab5f122/ – Chudoba je vážné téma a zaslouží velký článek. V Aktuálně.cz se do toho opřeli a přinesli statistiky, grafy, videa a příběhy. Jaké je to být chudý v ČR? Článek mimo jiné obsahuje i graf, který sestavil Člověk v tísni a hodnotí zodpovědnost banky a nebankovních poskytovatelů úvěrů vůči klientům. Možná překvapivě je na prvním místě Home Credit. (rcmd by reader)

https://blog.windy.com/real-time-lightning-strikes/ – Windy umí vizualizovat, kde právě řádí blesky, a to real time. Jak to dělají se dozvíte v článku. (rcmd by reader)

Business a kariéra

https://assets.sbnation.com/assets/1074301/Valve_Handbook_LowRes.pdf – Handbook pro nové zaměstnance Valve. Jaká je firemní kultura největšího západního digitální distributora počítačových her. (rcmd by reader)

https://www.forbes.com/sites/donnafuscaldo/2018/09/13/the-fintech-banks-are-coming-why-you-should-care/#59949cdb1733 – Bankovní trh se nafukuje a konkurence bude rozmanitější než kdy předtím. Např. celých 65 % zákazníků Amazonu by dalo šanci Amazon bance.

https://thefinanser.com/2018/09/financial-institutions-arent-prepared-digital-revolution.html/ – Interview o tom, jak finanční instituce nejsou připraveny na digitální revoluci.

Pop

https://www.quantamagazine.org/titans-of-mathematics-clash-over-epic-proof-of-abc-conjecture-20180920/ – Lehké nedělní čtení o tom, zda se stala či nestala chyba v matematickém důkazu Shinichiho Mochizukiho o abc conjecture. (rcmd by reader)

https://thehustle.co/the-man-who-won-the-lottery-14-times – Článek o ekonomovi, který vyhrál loterii 14x

https://www.kdnuggets.com/2018/09/how-many-data-scientists-are-there.html – Kolik máme data scientistů, kolik jich je potřeba a jak to bude v budoucnu.

Vzdělávání

https://www.altumintelligence.com/articles/a/Time-Series-Prediction-Using-LSTM-Deep-Neural-Networks – Predikce časových řad s pomocí LSTM NN.

https://github.com/afshinea/stanford-cs-229-machine-learning – Cheat sheet pro ML ušitý na míru pro kurz CS 229 ze Stanfordu. (rcmd by reader)

https://medium.com/airbnb-engineering/scaling-knowledge-access-and-retrieval-at-airbnb-665b6ba21e95 – Co je to knowledge graf a jaké jsou jeho principy. (rcmd by reader)

Video

http://videos.re-work.co/videos/1042-interview-with-jeff-clune-senior-research-scientist-at-uber-ai-labs – Rozhovor s Jeffem Clunem, Senior research scientistou v Uberu AI Labs.

Odborné články

https://www.inferentialthinking.com/chapters/intro – Zadarmo online dostupná kniha Computational and Inferential Thinking o data science v Pythonu. (rcmd by reader)

https://www.jstatsoft.org/article/view/v059i10/v59i10.pdf – Článek od Hadleyho Wickhama o Tidy datech.

Za ohradou

https://jobs.utrc.utc.com/job/east-hartford/senior-research-engineer-machine-learning-and-data-analytics/1739/8702737 – Senior research engineer v United Technologies Research Center v Connecticutu.

Vtip

https://xkcd.com/ (rcmd by reader)

Be First to Comment

Leave a Reply