Ahoj,
máme pátek, každou chvilkou naskočíme do víkendu, a k tomu tu máme i DSB. V tomto díle bych doporučil především první článek v Popu o DeepMind, která porazila profi hráče StarCraftu. Doporučuji si projít všechny přiložené odkazy, je to hodně zajímavé čtení. Jako další bych navrhl vizualizaci kódu z pythonu – první článek ve vizualizacích. Bohužel, Computer science sekce dnes není, nesešly se žádné zajímavé články.
Jako vždy, užijte si čtení.
Analytické
https://www.technologyreview.com/s/612768/we-analyzed-16625-papers-to-figure-out-where-ai-is-headed-next/ – Kam kráčí AI? Odpověď Vám může dát metaanalýza 16 625 článků (posledních 25 let). (rcmd by reader)
https://ai.googleblog.com/2019/01/natural-questions-new-corpus-and.html – Otázky a odpovědi? Google Vám dá k dispozici korpus, kde jich je 300 000 a vy si můžete trénovat své NLP modely.
https://www.inference.vc/causal-inference-3-counterfactuals/ – Další díl o inferenci, aneb jak si poradit s nelehkými otázkami typu „co kdyby?“ Článek si oblíbí především fanoušci pravděpodobnosti.
Grafy a vizualizace
http://pythontutor.com/live.html#mode=edit – Nesmírně zajímavá a užitečná vizualizace Vaše kódu v Pythonu. Zkopírujte sem jakýkoliv Váš kód a řádek po řádku se kochejte, jak vlastně vypadá to, co Váš kód dělá. (rcmd by reader)
https://graphics.reuters.com/INDIA-RIVER/010081TW39P/index.html – Mindblowing vizualizace znečištění posvátné řeky Gangy a spoustu dalších zajímavých údajů.
https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/01/coursera-data-driven-content-categorization-algorithm/ – Jak Coursera vytvořila systém pro clusterování kurzů a vizualizaci těchto clusterů. Příspěvek je přímo od data science týmu Coursery.
Business a kariéra
https://techcrunch.com/2019/01/29/facebook-project-atlas/amp/ – FB platí lidem za to, že může sledovat jejich veškerou aktivitu na mobilu. A to nejenom u dospělých, ale i u náctiletých. A to prosím přes VPN software! Omg! Další arogance ze strany FB, pokud jde o soukromí jeho uživatelů. Apple tuto aplikaci už zařízl. (rcmd by reader)
https://m.itbiz.cz/zpravicky/zavadenim-umele-inteligence-se-v-cr-zabyva-40-start-upu – V ČR existuje kolem 40 AI start-upů ale jen “…málo českých firem také podle Krále chce přijít se skutečně revolučními technologiemi a produkty.” (rcmd by reader)
https://medium.com/@l2k/why-are-machine-learning-projects-so-hard-to-manage-8e9b9cf49641 – Proč je tak těžké mít ML projekt? Proč tak často končí tyto projekty neúspěchem? A hlavně, jak tomu zabránit.
Pop
https://www.newscientist.com/article/2191910-deepmind-ai-thrashes-human-professionals-at-video-game-starcraft-ii/ – DeepMind přišla s dalším cenným skalpem. Tentokrát pokořila profesionální hráče StarCraftu II v celkovém skóre 10:1. Tady naleznete článek přímo z DeepMind blogu a tady pro změnu kritickou analýzu, jak toho dosáhli. (rcmd by reader)
http://emilyemorehouse.com/blog/015-my-path-to-becoming-a-python-core-developer/ – Příběh slečny, která se rozhodla stát python core vývojářskou. (rcmd by reader)
https://www.nytimes.com/2019/01/31/opinion/ai-bias-healthcare.html – O biasech AI jsme tu už pár článků měli. Tentokrát další o tom, jak se to může projevit třeba právě při poskytování zdravotní péče.
Vzdělávání
https://www.fast.ai/2019/01/24/course-v3/ – Fast.ai přichází s další aktualizovanou verzí svého kurzu Practical Deep Learning for Coders. Je určený pro programátory v pythonu alespoň s roční zkušeností.
https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/01/neural-machine-translation-keras/ – Obsáhlý tutoriál na NLP technologii, která stojí za Google Translate, včetně kódu v pythonu.
https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/01/fundamentals-deep-learning-recurrent-neural-networks-scratch-python/ – Tutoriál na rekurentní neuronové sítě v pythonu i s kódem.
Video & podcast
https://www.youtube.com/watch?v=cUTMhmVh1qs – Video ukázka v popu zmiňované DeepMind ve StarCraftu II.
Odborné články
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4877414/ – O zneužívání statistiky, špatné interpretaci P-value a neochotě žurnálů přijímat statisticky významné závěry. (rcmd by reader)
https://papers.nips.cc/paper/769-signature-verification-using-a-siamese-time-delay-neural-network.pdf – Článek na siamské sítě z roku 1994, poučte se o jejich architektuře, a zjistěte, že až na výpočetní výkon se za těch 25 let tolik nezměnilo. (rcmd by reader)
Za ohradou
https://formation.ai/careers/principal-data-scientist/ – Principal Data Scientist ve Formation v San Franciscu.
Be First to Comment