Ahoj,
pátek je tu, víkend za rohem a DSB ve vašich emailových schránkách! Za mě bych doporučil články o quinech z computer science sekce a vizualizaci oběžné dráhy z grafy a vizualizacích, případně AI a globální oteplování z POPu. Zajímavě vypadá i podcast o RASA, ale těžko předjímat kvalitu rozhovoru.
Jako vždy, užijte si čtení.
Analytické
https://dzone.com/articles/is-sql-beating-nosql – Jak si stojí SQL a NoSQL? Jaká je jejich historie? Co je víc? A co se stává z SQL? (rcmd by reader)
https://tabnine.com/blog/deep – Autocompletion je v různých vývojových prostředí užitečná vlastnost. TabNine ji posílá s pomocí deep learningu na úplně jiný level a umožňuje ještě rychlejší psaní kódu v různých jazycích.
https://ryo-n7.github.io/2019-07-21-user2019-reflections/ – R je fantastický jazyk, neustále živý, s nesmírně pestrou komunitou! Důkazem budiž userR! konference, o jejíž zajímavostech si můžete přečíst v tomto článku.
Computer Science
https://rosettacode.org/wiki/Quine – Co jsou to quiny? To jsou programy, které vypisují samy sebe, svůj zdrojový kód. Proč se o to zajímat? Protože je to cool a protože chcete rozumět článku o tvoření quinů v gzipu. (rcmd by reader)
https://www.zdrojak.cz/clanky/jake-predpoklady-tenkrat-meli/ – Krátká úvaha nad psaním softwaru, na co je dobré myslet. (rcmd by reader)
https://github.com/chrislgarry/Apollo-11 – Při příležitosti výročí letu na měsíc si můžete projít, jak vypadají kódy pro řídící počítač Apolla 11. (rcmd by reader)
Grafy a vizualizace
https://www.wsj.com/graphics/new-space-race/ – OMG, tohle je naprosto dokonalá vizualizace oběžné dráhy, kolik je na ní satelitů, jak dochází k její komercionalizaci (a vesmíru obecně). Něco tak krásného jsem už dlouho neviděl.
https://github.com/microsoft/tensorwatch – Chcete-li vizualizovat strojové učení v pythonu, pak tensorwatch od Microsoft Research by mohl splnit vaše očekávání. Mimo jiné umí např. real-time vizualizaci učení modelu.
https://medium.com/@plotlygraphs/plotly-py-4-0-is-here-offline-only-express-first-displayable-anywhere-fc444e5659ee – Plotly je skvělý balíček a verze 4 pro python je tady. Podívejte se, co všechno nabízí. Zatím jen v offline variantě.
Business a kariéra
https://github.com/firmai/industry-machine-learning/blob/master/README.md – Kde všude a jak se používá ML? Neuvěřitelné množství příkladů napříč všemi možnými odvětvími. Super pro inspiraci.
https://www.bai.org/banking-strategies/article-detail/three-global-fintech-innovations-that-created-real-value – Fintech je plný nesmyslů. Tenhle článek ale vypisuje případy, které přinesly reálnou hodnotu a nikoliv jenom prázdné fancy sny.
https://valuer.ai/blog/best-fintech-startups-in-europe/ – Vizuálně atraktivní přehled nejlepších fintechů v Evropě alespoň podle , ale nejen toho.
Pop
https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/07/artificial-intelligence-climate-change/ – Jak může AI změnit globální oteplování a zachránit lidstvo. Kromě pop článku si můžete přečíst i odborný článek zde. (rcmd by reader)
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190722144920.htm – Na základě transakčního chování výzkumníci identifikovali, kdo je jak dospělý.
https://www.digitaltrends.com/news/facebook-to-pay-a-historic-penalty-in-final-settlement-with-ftc/ – Facebook zaplatí pokutu 5 mld. USD (ano, pět miliard) za narušování soukromí uživatelů. Největší pokuta v historii. A je otázkou, jestli to chování FB změní nebo ne. Pokud ne, tak co pak dál se snaží diskutovat v tomto komentáři.
Vzdělávání
https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/07/introduction-online-rating-systems-bayesian-adjusted-rating/ – Intro do Bayesovského ratingu, který stojí za online ratingy u společností jako Amazon, AirBnb atp.
https://rviews.rstudio.com/2019/07/17/3-big-data-strategies-for-r/ – Jak na Big Data v R. Užitečné, pokud máte málo RAM.
https://towardsdatascience.com/hands-on-bayesian-statistics-with-python-pymc3-arviz-499db9a59501 – Bayese není nikdy dost, tak si zopakujte Bayesovskou statistiku a naučte se ji v Pythonu, PyMC3 a ArviZ. (včetně kódu)
Video & podcast
https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/07/exploring-designing-chatbots-rasa-justina-petraityte/ – 47 minut podcastu o vyvíjení chatbotů v RASA přímo s data scientistkou z RASA Justina Petraitytė.
http://simpsonovi.nikee.net/index.php?video=647 – Díl Simpsonů, kde jsou autonomní auta, narážky na AI, špehování soukromí, IT atp. (rcmd by reader)
Odborné články
https://arxiv.org/pdf/1906.10025.pdf – Pravděpodobně neexistuje srozumitelnější popis základů reinforcement learningu, než je tento článek. P O V I N N O S T! (rcmd by reader)
Za ohradou
https://jobs.apple.com/en-us/details/200080596/data-science-engineer – Data Science Inženýr v Applu, v Austin, v Texasu, USA.
Vtip
http://devhumor.com/content/uploads/images/July2019/new_projects.jpg
Be First to Comment