Skip to content

DSB #75

Ahoj,

pondělí sice vystavilo stopku víkendu, ale nikoliv bulletinu! DSB je tu! Asi jste si všimli, že DSB má poněkud nepravidelné intervaly (ehm). Nakonec jsme v redakci došli k závěru, že DSB bude vycházet jednou za 14 dní. Tentokrát na odlehčení doporučuji 5 minutové video o kočce a jejím rozpoznávání (v kategorii videa a podcast). Velmi dobrý je i podrobný popis o modelování s Xgboost (v analytické), anebo všechno ostatní, co v tomhle čísle najdete.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://medium.com/rapids-ai/financial-data-modeling-with-rapids-5bca466f348 – Step by step, včetně kódu, popsána tradiční predikce nad finančními daty s pomocí mimo jiné Xgboost. Autoři tak dosáhli 17. místa v Kaggle soutěži, což je hodně dobrý výsledek. Síla článku tkví v tom, jak srozumitelně je napsaný, včetně postupů před samotným modelováním. (rcmd by reader)

https://winand.at/newsletter/2019-07/sql-standard-extensions-and-cloud-war – Novinky v oblasti databází, doporučuji projít a vyzobat si, co Vás bude nejvíce zajímat. (rcmd by reader)

https://medium.com/snapaddy-tech-blog/machine-learning-for-signature-detection-7c62d838f520 – Detekce podpisů v emailech, včetně kódu v pythonu. (rcmd by reader)

Computer Science

https://techgrabyte.com/mit-ai-programming-language-gen/ – O tomhle se tenhle týden psalo úplně všude… Gen je nový jazyk pro AI od MIT postavený na Julii. (rcmd by reader)

https://numba.pydata.org/ – Potřebujete zrychlit python kód? Jakože hodně zrychlit? Tak použijte numbu a najednou máte rychlost jak od C či Fortranu, alespoň to tvrdí tvůrci. (rcmd by reader)

https://www.quantamagazine.org/hod-lipson-is-building-self-aware-robots-20190711/ – Rozhovor s Hodem Lipsonem, izraelským profesorem robotiky z Columbia University, o tom, jak vědomí ve strojích umožňuje pochopit lidské vědomí.

Grafy a vizualizace

http://colorspace.r-forge.r-project.org/ – Package pro R, který Vaše barevné palety dostane na novou úroveň.

http://fintechnews.ch/regtech/fintech-infographic-of-the-week-the-world-of-regtech/29099/ – Nevíte co je Regtech? Tak si rozšiřte obzory s touto infografikou o relativně novém pododvětví fintechu, které se soustředí na regulatorní procesy.

Business a kariéra

https://basecamp.com/shapeup – Basecamp je hodně efektivní a remote firma. Píše mraky věcí o tom, jak pracovat v 21. století. A vydali knížku, jak dělají projekty. Je to hodně zajímavé. Nedělají waterfall, nedělají scrum, nemají kanban… Just read it! (rcmd by reader)

https://www.asiatimes.com/2019/07/article/us-is-losing-the-5g-war-to-china/ – Zdá se, že 5G je v Číně otázkou roku 2020. Co to znamená? Pokud Čína bude první, bude mít první zkušenosti, první aplikace a ohromný náskok, což ji umožní ovládnout ostatní trhy, kde bude 5G teprve začínat. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/what-separates-good-from-great-data-scientists-2906431455fd – Dobrý vs skvělý data scientista, jaký je mezi nimi rozdíl?

Pop

https://www.stateof.ai/ – Tohle je opravdu hodně dlouhý report o stavu AI napříč tématy, zeměmi včetně porovnání s minulým rokem. Za mě must-read. (rcmd by reader)

https://www.zive.cz/clanky/deepnude-estonci-vyrobili-neuronovou-sit-ktera-zenam-krade-saty-i-plavky/sc-3-a-199126/default.aspx – AI posouvá hranice a někdy posouvá i plavky a dokresluje, co skrývají. DeepNude odhalila mnohé, ale už je prý vypnutá, což kvitoval na svém facebooku třeba pan Ng. Pro zájemce je možné ji stáhnout všude možně, ale kvalita jejího výstupu prý nebyla zase tak úžasná, jak tvrdí sami tvůrci na svém twitteru. (rcmd by reader)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.seefoodtechnologies.nothotdog – Nejste si jistí, zda Vaše jídlo je hotdog nebo není hotdog? Tak použijte tuto apku a ona Vám napoví! (rcmd by reader)

Vzdělávání

https://livefreeordichotomize.com/2019/06/04/using_awk_and_r_to_parse_25tb/ – Jak rozdělit 25TB v R a AWK do 5 batchů, každý s 240 cca 4GB soubory. Podle mě hodně zajímavý a celkem i zábavný článek bez ohledu na jazyk, takže pythonisti nepohrdejte a dejte mu šanci.

https://www.fast.ai/2019/07/08/fastai-nlp/ – AI intro kurz na první kódění NLP od fast.ai – a zadarmo!

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/07/learn-build-first-speech-to-text-model-python/ – Jak na speech-to-text model v Pythonu, včetně kódu.

Video & podcast

https://www.theverge.com/tldr/2019/6/30/19102430/amazon-engineer-ai-powered-catflap-prey-ben-hamm – Tohle je geniální! Nechcete, aby Vám kočka nosila mrtvá zvířata do domu? Tak naprogramujte AI, která ovládá dveře pro kočku a pustí ji jenom, když jde bez úlovku. Video uvnitř článku je pět minut dlouhé a zlepší Vám celý den. (rcmd by reader)

https://insidebigdata.com/2019/07/09/algorithms-not-evil-helpful/ – Ted Talk od jedné z největších expertek na algoritmy Gah-Yi Ban na téma „The power and perils of algorithms“.

Odborné články

https://science.sciencemag.org/content/early/2019/07/10/science.aay2400 – Přivítejte AI pro multiplayer poker od Facebooku, Pluribus. Aktuálně neexistuje nic lepšího v této oblasti. Odlehčené shrnutí odborného článku najdete zde. (rcmd by reader)

Za ohradou

https://jobs.zenimax.com/requisitions/view/2445 – Data Scientist v Bethesda Softworks v Hunt Valley, MD, USA.

Vtip

https://xkcd.com/2173/ (rcmd by reader)

Be First to Comment

Leave a Reply