Skip to content

DSB #78

Ahoj,

pátek je tady, začíná víkend a přes něj si můžete odpočinout společně s DSB. Doporučuji vizualizaci obětí invaze Sovětů z 21. srpna 1968. Zachycuje oběti v celém Československu, a byť to není state-of-the-art, je to obsahově hodné silné. A pak pro odlehčení článek z POPu o týpkovi, který si jako SPZ nechal dát NULL a vymstilo se mu to. Jako třetí pak první článek ze Vzdělávání o tom, že VIM + Python + příkazový řádek > PyCharm (možná).

Navíc přibyla další kategorie, a to Data & Data Mining – budou sem padat odkazy na datové zdroje, skripty, které něco scrapují či stahují. Prostě cokoliv, co jako výstup dá dataset, nebo se tematicky týká především dat.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://towardsdatascience.com/how-to-cluster-in-high-dimensions-4ef693bacc6 – Porovnání metod pro clustering ve více dimenzích, jaké tradiční metody selhávají, jaké naopak fungují. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/the-inspection-paradox-is-everywhere-2ef1c2e9d709 – Inspection paradox. Jedna ze statistických iluzí, jejíž pochopení Vám pomůže lépe interpretovat data.

https://instagram-engineering.com/static-analysis-at-scale-an-instagram-story-8f498ab71a0c – Softwarový inženýr z Instagramu napsal dlouhý článek (první ze série) o tom, jak tak ohromné množství dat zvládnout s pomocí Pythonu a Djanga.

Computer Science & Science

https://github.com/JuliaLang/julia/blob/v1.2.0/NEWS.md – Julia má novou verzi, a to 1.2! Zároveň si zde můžete přečíst o jedné z jejích výhod v porovnání s R či Pythonem. (rcmd by reader)

https://vincent.bernat.ch/en/blog/2019-sustainable-python-script – Naučte se psát skripty, co vydrží fungovat déle než měsíc nebo dva. Krom toho se dozvíte o dokumentaci, logování, předávání parametrů přes příkazovou řádku a testování. (rcmd by reader)

https://www.madmode.com/2019/python-eng.html – Další pohled na produkcionalizaci skriptu. Krom toho se můžeme podívat i na Code Review checklist, který pomáhá snížit bus factor, zlepšit sdílení znalostí a snížit chybovost dodávek. (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://obetiokupace.dejepis21.cz/ – Vizualizace obětí okupace z roku 1968. Neuvěřitelná práce, především pokud jde o obsah. A důležité memento. Jako příklad: Josef Hanus; zaměstnání: neuvedeno; věk: 70 let; datum incidentu: 21.8.1968; místo incidentu: byt oběti, Mánesova 16, Praha; popis incidentu: Zemřel na střelné poranění. Sovětší vojáci prohledávali některé domy v okolí rozhlasu a pokoušeli se vniknout také do jednotlivých bytů. Přitom do nich stříleli skrz vchodové dveře. Uvnitř jednoho z bytů zasáhli Josefa Hanuse. Měl mnohočetné střelné rány v pravé bederní krajině, roztříštěná játra a dolní lalok pravé plíce. (rcmd by reader)

https://observablehq.com/collection/@uwdata/visualization-curriculum – Vizualizace s pomocí Vega-Lite v Pythonu.

Business a kariéra

https://medium.com/hackernoon/why-senior-devs-write-dumb-code-and-how-to-spot-a-junior-from-a-mile-away-27fa263b101a – V čem se liší programovací styl senior developera od juniora? (rcmd by reader)

https://www.czechcrunch.cz/2019/08/mobilem-plati-v-air-bank-uz-145-tisic-klientu-nove-to-pujde-i-pres-google-pay-garmin-pay-a-fitbit-pay/ – Které banky už mají Google Pay či Apple Pay? Jak se jim daří? A které banky šly vlastní cestou? (rcmd by reader)

https://www.czechcrunch.cz/2019/08/ondrej-stoklaska-z-trasku-o-poskytnuti-uveru-bude-rozhodovat-umela-inteligence-benefity-prinese-bance-i-klientovi/ – Úvěry jsou core business banky a jejich poskytování s pomocí AI by podle McKinsey bylo sakra výhodné (úspora času, méně nesplacených úvěrů). (rcmd by reader)

Pop

https://www.wired.com/story/null-license-plate-landed-one-hacker-ticket-hell/ – Neuvěřitelný příběh o tom, že jako SPZ mít NULL, není úplně dobrý nápad…

https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/umela-inteligence-odhaluje-nepoctive-americke-farmare-je-rychla-a-efektivni – AI ovlivňuje i hospodářství, například hlídá farmaře, zda znečišťují přírodu, případně asistuje u chovu prasat. (rcmd by reader)

https://qz.com/1661487/hadley-wickham-on-the-future-of-r-python-and-the-tidyverse/ – Rozhovor s famózním Hadley Wickhamem o budoucnosti R.

Vzdělávání

https://realpython.com/vim-and-python-a-match-made-in-heaven/ – Naučte se používat VIM v kombinaci s Pythonem, místo PyCharmu, v command-lině. Pragmatic Programmer by měl radost. (rcmd by reader)

https://www.kaggle.com/learn/overview – Kaggle nabízí spoustu online kurzů, kde můžete proniknout do různých oblastí data science. (rcmd by reader)

https://k8s.camp/ – Rychlokurz na Kubernetes, zkráceně k8s. Jedná se o orchestraci Dockeru, jak se v něm dají aplikace nasadit do produkce. I včetně toho, že je za provozu aktualizujete na novou verzi. Něco, bez čeho nelze být digitální. (rcmd by reader)

Data & Data Mining

https://github.com/PyDataBlog/Coinsta/blob/master/README.md – Zajímají Vás kryptoměny? Tak tenhle package pro Python Vám dá historická i aktuální data. (rcmd by reader)

https://github.com/sherlock-project/sherlock – I jinde mají Sherlocka, dokonce v Pythonu, akorát tenhle shromažďuje uživatelská jména ze sociálních sítí. (rcmd by reader)

Video & podcast

https://deepmind.com/blog?filters=%7B%22category%22:%5B%22Podcasts%22%5D%7D – Podcast od DeepMind o tom, co dělají. Nečekejte však nic do hloubky, nebo snad jak to dělají. (rcmd by reader)

Odborné články

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/com.cloudpulsestrat/public/TWIML_ML_Platforms.pdf – eBook o AI/DS platformách. Obecný popis, jak kategorizovat firmy, které používají data, přes use-casy (FB, LinkedIn, AirBNB), konkrétní potřebné kroky a nástroje a co očekávat. Do strany 27 výborné čtení. (rcmd by reader)

https://arxiv.org/abs/1907.07225 – Embedding pomocí bankovních transakcí, které umožní shlukovat fastfoody, obchody s oblečením apod. (rcmd by reader)

https://arxiv.org/pdf/1904.07687.pdf – Model chování klientů, nicméně chybí popis vektorizace. Samotný emedding popsán zde. (rcmd by reader)

Za ohradou

https://www.teamworkonline.com/football-jobs/footballjobs/philadelphia-eagles/other–consulting–membership–non-profit–real-estate–/quantitative-analyst-football-operations-1961518 – Quantitative Analyst ve Philadelphia Eagles ve Philadelphii, USA.

Vtip

http://devhumor.com/content/uploads/images/August2019/google_programmer.jpg

Be First to Comment

Leave a Reply