Skip to content

DSB #81

Ahoj,

pátek je tady, s ním i nový díl bulletinu. Je tu hromada opravdu super článků ke čtení, tentokrát několik i v češtině. Jestli bych měl něco doporučit, tak první článek z vizualizací, který není jen obyčejnou vizualizací ale regulérním článkem od openAI s hromadou zajímavých informací o interakci vícero agentů. Pak například i podcast s Lukašovičem ze seznam.cz, který je hodně vydatný. 

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://jvns.ca/blog/2019/10/03/sql-queries-don-t-start-with-select/ – Opakování pro většinu, ale proč si nepřipomenout v jakém pořadí se vykonávají jednotlivé kroky v SQL skriptu. Pomůže Vám to při optimalizaci kódu.

https://better.engineering/2019/07/29/modeling-conversion-rates-and-saving-millions-of-dollars-using-kaplan-meier-and-gamma-distributions/ – Jak modelovat conversion rates u klientů, kteří navštíví např. web banky?

http://fa.bianp.net/blog/2019/evaluate_logistic/ – Jak vytvořit robustní loss funkci u logistické regrese, která netrpí numerickou neurčitostí.

Computer Science & Science

https://skerritt.blog/timsort-the-fastest-sorting-algorithm-youve-never-heard-of/ – Timsort je velmi rychlý sorting algoritmus. Přečtěte si, jak funguje.

https://pythonclock.org/ – Python 2.7 za chvilku umře – tady jsou k dispozici hodiny, které odpočítávají jeho poslední dny.

https://www.data-structures-in-practice.com/hash-tables/ – Co jsou to a jak fungují hash tables, které se používají např. v dictionaries v Pythonu.

Grafy a vizualizace

https://openai.com/blog/emergent-tool-use/ – Tohle doporučuji všem, které zajímá reinforcement learning. Jak probíhá interakce vícero agentů, k jakým strategiím se dokáží naučit. (rcmd by reader)

https://www.kdnuggets.com/2019/10/4-quadrants-data-science-skills-data-visualization.html – Na první pohled trošku zvláštní článek, ale pokud se začtete, tak dostanete spoustu tipů, jak vytvořit (zmanipulovat) vizualizaci, která bude populární.

Business a kariéra

https://hbr.org/2017/01/great-teams-are-about-personalities-not-just-skills – Výborný tým není jen o dovednostech, ale i o osobnostech, jejich rolích v týmu, jak spolupracují a v co věří.

https://www.idnes.cz/finance/banky-a-sporeni/placeni-kartou-bezpecnost-online-platby-potvrzovaci-sms-psd2-ceska-sporitelna-george-klic.A191009_095931_sporeni_sov – Ověřování sms kódem se stává minulostí, alespoň v České spořitelně.

https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/prodej-skupiny-mbank-rozhovor-commerzbank-nove-banky-klienti.A191008_506501_ekoakcie_maz – mBank je na prodej. Máte někdo zájem?

Pop

https://magazin.aktualne.cz/kultura/film/netflix-cesko/r~274b8138ebc011e9ac760cc47ab5f122/ – Do ČR vstupuje NETFLIX. Nabídne českou lokalizaci, vlastní tvorbu a spoustu českých filmů. Doporučuji i kvůli kusým informacím o data science v NETFLIXU.

https://www.lupa.cz/clanky/cina-instaluje-cizincum-do-mobilu-sledovaci-aplikaci-podivejte-se-jak-funguje/ – Jak funguje sledovací aplikace z Číny, kterou Vám soudruzi nainstalují do mobilu, Vám vysvětlí na Lupě.

https://www.wired.com/story/ai-pioneer-algorithms-understand-why/ – Yoshua Bengio je jeden z AI bohů, kterého trápí, že současný deep learning je jenom o pattern recognition. Chce víc, chce umět interpretovat příčinu a následek.

Vzdělávání

https://www.kdnuggets.com/2019/10/multi-task-learning-ernie-sota-nlp-architecture.html – Jak funguje ERNIE 2.0, state-of-the-art NLP řešení, které využívá Continual Incremental Multi-Task Learning.

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/10/web-scraping-hands-on-introduction-python/ – Naučte se web-scraping v pythonu.

https://machinelearningmastery.com/how-to-develop-an-intuition-for-probability-with-worked-examples/ – Pokud máte rádi úlohy na pravděpodobnost, anebo se v nich chcete zlepšit, tak tohle je článek pro Vás. Vytvořte si intuici na třech příkladech.

Video & podcast

https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-217-ivo-lukacovic – Prý nejlepší díl CZ Podcastu vůbec s Lukašovičem. (rcmd by reader)

Odborné články

https://arxiv.org/abs/1909.08903 – Network analýza na FC Barcelona z doby, kdy ji trénoval Guardiola. Jak se lišila hra tohoto týmu od ostatních pohledem network science? Tady můžete najít shrnutí, pokud nechcete číst odborný článek.

https://arxiv.org/abs/1910.01603 – Tvorba levelů do her s pomocí GANs.

Za ohradou

https://jobs.lever.co/nextcaller/304d148e-2e47-4f15-bdde-6b4cb37a5d93 – Principal Data Scientist v Next Caller v New Yorku, USA.

Vtip

https://blog.toggl.com/colleagues-meet-work/ (rcmd by reader)

Be First to Comment

Leave a Reply