Skip to content

DSB #89

Ahoj,

dva týdny jsou fuč, je tu pátek a s ním víkend, je tu DSB. A skvělé články jako například naprostý nářez o transfomer modelech z Analytické. Nebo ve Vzdělávání najdete na MIT sestavený semestr, co Vás naučí používat nástroje, které jsou denním chlebem každého programátora.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://github.com/vinsis/math-and-ml-notes/blob/master/notebooks/Transformer%20-%20Illustration%20and%20code.ipynb – Transformer modely a jak fungují – hodně detailní popis včetně hromady kódu. (rcmd by reader)

https://www.reforge.com/blog/good-experiment-bad-experiment – Chcete dobře pracovat s klienty? Tak potřebujete experimenty alespoň v podobě A/B testování. Naučte se jak vytvořit dobrý experiment.

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2020/02/how-to-create-test-set-approximate-business-metrics-offline/ – Jak vytvořit testovací dataset, na kterém můžete offline evaluovat svůj model.

Computer Science & Science

https://medium.com/towards-artificial-intelligence/how-practical-is-python-for-prototyping-data-science-projects-at-scale-88d345fa849d – Proč je Julia pro rychlé prototypování vhodnější než Python. (rcmd by reader)

https://engineering.linkedin.com/blog/2020/how-we-retired-python-2-and-improved-developer-happiness – Jak se LinkedIn popasoval s ukončením Pythonu 2 a přechodem na Python 3. A tady, jak si s tím poradil Mercurial. (rcmd by reader)

https://www.jeremymorgan.com/blog/programming/tools-csv-text-nimbletext/NimbleText je nástroj pro manipulaci s textem, seems good. (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/senat-parlamentu-cr-senat-data-datova-zurnalistika-hlasovani-v-senatu_2001280702_nkr – Vizualizace, jak funguje Senát ČR v rámci legislativního procesu ve spojitosti s Poslaneckou sněmovnou. (rcmd by reader)

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/analyza-data-senat-koalice-hlasovani_2001170600_jab – A další vizualizace od iRozhlasu, opět o Senátu, tentokrát jak hlasují jednotliví senátoři a jaké v rámci hlasování vznikají koalice. (rcmd by reader)

https://cityvizor.cz/ – CityVizor je aplikace, která vizualizuje rozpočty obcí. Za Prahu je zapojen zatím jen magistrát a Praha 1. Odkaz na veřejný GitGub zde. (rcmd by reader)

Business a kariéra

https://github.com/18F/technology-budgeting/blob/master/handbook.md – Pohled na státní IT zakázky, jak je zvládnout, jak je dohlížet a jak je financovat. Nepochybně inspirace i pro korporáty. (rcmd by reader)

https://www.forbes.com/sites/ronshevlin/2020/02/03/the-5-hottest-technologies-in-banking-for-2020/#13f32176c0d3 – Forbes dal dohromady pět technologií, které budou v tomto roce pro bankovnictví nejvíc sexy.

https://thefinancialbrand.com/92681/marcus-goldman-sachs-digital-banking-checking-strategy/ – Seznamte s Marcusem, digitální bankou od Goldman Sachs.

Pop

https://nycdatascience.com/blog/project/dollars-and-cents-how-nfl-contracts-affect-win-outcomes/ – Jednoduchá analýza, zda a jak mzdy ovlivňují výhry týmů v NFL. (rcmd by reader)

https://mashable.com/article/why-your-private-data-keeps-getting-exposed-amazon.amp – Proč z Amazonu tak často unikají data, kdo za to může a jak tomu zabránit. (rcmd by reader)

https://ai.googleblog.com/2020/01/towards-conversational-agent-that-can.html – Google prý přišel s nejlepším chatbotem ever. Seznamte se s Meenou. Odborný paper najdete zde.

Vzdělávání

https://missing.csail.mit.edu/ – Semestr“ sestavený MIT, který Vás naučí s nástroji z computer science, které nám pomáhají každý den. Jen ten VIM je tam možná navíc 😀 (rcmd by reader)

https://github.com/zero-equals-false/awesome-programming-books – Hromada zajímavých knih z computer science. (rcmd by reader)

https://blog.paperspace.com/nvidia-gaugan-introduction/ – Co jsou to a jak fungují GauGAN.

Video & podcast

https://arstechnica.com/science/2020/02/someone-used-neural-networks-to-upscale-a-famous-1896-video-to-4k-quality/ – Odkaz na upscale videa Příjezd vlaku do stanice La Ciotat z roku 1895 od bratrů Lumierových.

Odborné články

https://arxiv.org/abs/2001.06937 – Přehledový paper na Generative Adversarial Networks, různé jejich varianty, souvislosti atp.

Za ohradou

https://www.linkedin.com/jobs/view/director-data-science-engineering-at-marvel-entertainment-1710055735 – Ředitel data science v Marvelu, v New Yorku, v USA.

Vtip

https://timotheeee1.site/images/memes/stackoverflow.jpg

One Comment

Leave a Reply