Skip to content

DSB #23

Ahoj,

ano, je to tak, je pátek! A ano, vyšel další bulletin! Nejprve ale jedna omluva čtenáři, jemuž jsem upřel rcmd u vtipu v minulém díle. Jirko, omlouvám se za toto opomenutí, je mi to líto! Pokud jde o doporučení, tak pro Vás s FB účtem je tu stalkface. Všichni tušíme, jaký digitální bordel za sebou necháváme, ale vidět to na vlastní oči, co všechno lze o nás vyčíst z našeho FB profilu, to už je jiný zážitek. Každý like je sledován, respektive lze vysledovat. A to nemluvím o fotkách. Následující díl vyjde příští týden ve čtvrtek, neboť v pátek je státní svátek.

Užijte si čtení a posílejte tipy!

Analytické

https://github.com/Cloud-CV/Fabrik – Tohle je cool a jde to přesně v duchu článků z poslední doby. Podle nich natrénovat deep learningový model bude v budoucnu drag and drop záležitost, kterou se už nebudou zdržovat experti. Ti se budou moci plně věnovat vývoji algoritmů. (rcmd by reader)

https://matthewrocklin.com/blog/work/2017/09/21/accelerating-geopandas-1 – Geoprostorová analýza v Pythonu s heatmapou cest taxikářů. Autoři k tomu využívají GeoPandas, který se snaží zrychlit s pomocí Cythonu a Dasku. Včetně kódu. (rcmd by reader)

http://multithreaded.stitchfix.com/blog/2017/10/18/stop-using-word2vec/ – Zahoďte word2vec a používejte skipgram a SVD (Singular Value Decomposition).

Grafy a vizualizace

https://research.googleblog.com/2017/11/feature-visualization.html – Jak to vlastně vypadá v neuronkách?

https://www.nytimes.com/interactive/2017/10/22/world/middleeast/isis-the-islamic-state-from-insurgency-to-rogue-state-and-back.html – Islámský stát a jeho vývoj v čase (scrolujte dolů).

http://mfviz.com/hierarchical-models/ – COOL! Úchvatná vizualizace hierachického modelování (mixed effects modeling). Je to sice jenom intro, ale nádherné.

Business a kariéra

https://magazine.fintechweekly.com/articles/why-robo-advisors-are-becoming-popular – V čem je Robo-advise super? A proč může otevřít cestu novým investorům

https://www.mckinsey.com/industries/financial-services/our-insights/remaking-the-bank-for-an-ecosystem-world – Report o bankovnictví a světových trendech. A pár důvodů, proč Alibaba, Amazon či Tencent sfouknou tradiční banky jak svíčku. Aby se tak nestalo: „..banks will have to fully deploy the vast digital tool kit that is now available—something most have failed to do thus far. Harnessing the new powers of data-driven marketing, a digital workbench for sellers, robotic process automation, the cloud, application programming interfaces and apps, and all the other tools now available is an essential step for banks.”

https://thefinancialbrand.com/68528/top-payment-trends-banking-p2p-digital/ – TOP 10 trendů v platbách.

Pop

https://stalkface.com/ – Chcete zjistit, co všechno se o Vás dá vyzkoumat z Vašeho FB profilu? Nebo si naopak chcete zjistit vše, co je možné, o Vašem (ne)příteli, kamarádce či random osobě? Stalkování nikdy nebylo snazší a zároveň děsivější. Může Vám pomoci odhalit slabiny facebookového profilu. (rcmd by reader)

http://kdovyhrajevolby.cz/ – Web kdovyhrajevolby už znáte z minulých dílů, ale vzhledem k tomu, že se naplno rozjíždí kampaň pro volby prezidentské, tak tu máme nová data a nové grafy. Model je postavený na průzkumech preferencí pro první kolo prezidentských voleb, průzkumech pro druhé kolo a kurzech sázkových kancelářích. (rcmd by reader)

https://www.technologyreview.com/s/609330/despite-all-of-our-fancy-ai-solving-intelligence-remains-the-greatest-problem-in-science/ – Proč jsme se za hledáním skutečné (obecné) AI moc neposunuli.

Vzdělávání

https://www.dataquest.io/blog/jupyter-notebook-tips-tricks-shortcuts/ – 28 tipů, triků a klávesových zkratek pro Jupyter Notebook. (rcmd by reader)

https://www.kdnuggets.com/2017/11/getting-started-machine-learning-one-hour.html – Za hodinu Vám článek představí odkazy, jejichž nastudování zabere klidně i rok. Dobrý souhrn tipů.

https://www.kdnuggets.com/2017/11/difference-bagging-boosting.html – Rozdíl mezi bagging a boosting.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=XlYD8jn1ayE&feature=youtu.be&list=PLoWh1paHYVRfygApBdss1HCt-TFZRXs0k&t=1607 – Numerické výpočty pro deep learning. Abyste jste měli tušení, co je vlastně za oponou.

https://www.youtube.com/watch?v=EkDsOJlpMAw&list=PLYx7XA2nY5GfdAFycPLBdUDOUtdQIVoMf&index=58 – Na co je potřeba myslet, když vytváříme modely, které mají jít do produkce.

Události

http://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/kristof-kintera-nervous-trees/ – 5 kamionů plných věcí v Rudolfinu. Místnosti zarostlé liánami kabelů a tištěných spojů. Změť eloktrosoučástek, vyřazených počítačů, starých praček a pytlů s cementem. To (ne)chceš. (rcmd by reader)

Vtip

http://www.bbc.com/news/uk-england-tyne-41887891 (rcmd by reader)

Be First to Comment

Leave a Reply