Skip to content

DSB #34

Ahoj,

je pátek ráno a jako za dávných časů, časů mýtů a legend vychází bulletin. Tentokrát bych Vám doporučil přečíst si kvantitativní studii o roli náhody v našich životech (kategorie odborné články), a proč pro cestu na vrchol je štěstí podmínkou nutnou. Náhoda je klíčový determinant.

Mějte se a jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://www.kdnuggets.com/2017/09/machine-learning-translation-google-translate-algorithm.html – Jak funguje Google Translate? (rcmd by reader)

http://gaming.unlv.edu/casinomath.html – Jak funguje matematika kasin. (rcmd by reader)

https://www.oreilly.com/ideas/comparing-production-grade-nlp-libraries-running-spark-nlp-and-spacy-pipelines – Sestavujeme NLP pipelinu s pomocí Spark-NLP a spaCy (včetně kódu v pythonu).

Grafy a vizualizace

https://realpython.com/blog/python/python-matplotlib-guide/ – Python a Matplotlib – průvodce touto grafickou knihovnou.

https://ezyang.github.io/convolution-visualizer/index.html – Wow, interaktivní vizualizace konvolučních parametrů (závislosti matic)! Perfektní věc pro naboostování Vaši představivosti.

https://medium.com/info-we-trust/interacting-with-the-history-of-dataviz-2d1867f2bf9a – Jednou už jsme tu toto téma měli, tentokrát pohled od jiného autora na historii vizualizací.

Business a kariéra

https://byznys.ihned.cz/c1-66071070-kellneruv-home-credit-mel-loni-nejvyssi-zisk-za-poslednich-pet-let-hlavne-diky-cinanum-firme-pomaha-digitalizace-prodeje-i-zavedeni-chatbotu – Home Creditu se daří, především v Číně, a zásluhu na jeho úspěchu mimo jiné mají i digitální inovace – chatboti pro komunikaci s klienty. (rcmd by reader)

https://thefinancialbrand.com/68438/digital-disruption-banking-ecosystem-trends-crisis/ – McKinsey varují: Tradiční bankovní sektor musí být stejně pružný, rychlý a inovativní jako jeho digitální konkurence. Jinak to bude bolet.

https://appsilondatascience.com/blog/business/2017/07/31/improve-retail.html – Jak může data science podpořit retail?

Pop

https://techcrunch.com/2018/03/05/flippy-the-robot-hamburger-chef-goes-to-work/ – Seznamte se! Toto je robot Flippy, stojí $60,000 a umí obracet maso na hamburgery. Zde video ukázka.

https://www.technologyreview.com/s/610434/why-humans-learn-faster-than-ai-for-now/ – Jaký je rozdíl, když se učí hrát hru stroj nebo člověk? Proč jsou lidé výrazně rychlejší a na čem to závisí.

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2018/03/inspiring-women-blazing-a-trail-in-the-data-science-world/ – Při příležitosti MDŽ (dodatečně vše nej) přehled 19 světových data scientistek, které hrají ligu mistrů.

Vzdělávání

http://www.pbs.org/wgbh/nova/next/body/rethinking-sciences-magic-number – Moje oblíbené téma, proč p-value není dogma.

https://www.kdnuggets.com/2018/03/psu-graduate-programs-data-analytics-online.html – Když byste měli zájem o mastera z datové analytiky, tak to jde i online.

https://www.machinelearningplus.com/101-numpy-exercises-python/ – Procvičte si základy NumPy.

Video

http://www.abigailsee.com/2018/02/21/deep-learning-structure-and-innate-priors.html – Diskuze o deep learningu včetně výborného shrnutí v textové podobě. (rcmd by reader)

Odborné články

https://pdfs.semanticscholar.org/0c27/64756299a82659605b132aef9159f61a4171.pdf – Detekce sarkasmu v příspěvcích na twitteru nejen v angličtině, ale především a hlavně v češtině (rcmd by reader)

https://arxiv.org/pdf/1802.07068.pdf – Jakou roli má v našem životě štěstí a jakou talent? Přečtěte si dost možná první kvantitativní analýzu tohoto fenoménu, fenoménu, kdy téměř s jistotou platí, že ti nejúspěšnější nejsou ti, co měli nejvíc talentu, ale nejvíc štěstí.

Za ohradou

https://www.kdnuggets.com/jobs/18/02-28-vanguard-principal-data-scientist.html – Co musí umět principal data scientist.

Vtip

https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=DQWI1kvmwRg

Be First to Comment

Leave a Reply