Skip to content

DSB #50

Ahoj,

konec týdne dává naději na bulletin, a tak se i stane. Chci poděkovat všem za Vaše tipy a odkazy! Jen díky Vám zasílám už padesáté číslo! A také díky šéfům za prostor tohle vytvářet. Z článků doporučuji info o Julii v Analytické, rozhovor s grandmasterem z Kagglu v Popu a pro ty, které by mohlo mrzet, že analytická část není tak kvantitativní jako obvykle, doporučuji principy AI ve hrách ze Vzdělávání. A doma si určitě vyzkoušejte chatbota na přijímací pohovor, přijde mi to jako geniální nápad.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://www.zdrojak.cz/clanky/zacnete-pouzivat-julia-1-0/ – Je rychlá jako céčko, flexibilní jako Ruby, jednoduchá jako Python, šikovná jako R a schopná jako Matlab. Přichází Julia 1.0 a je skvostná. (rcmd by reader)

http://rodrigob.github.io/are_we_there_yet/build/classification_datasets_results.html – Jaký je state of the art v rozpoznávání objektů (image recognition/ classification)? Jednotlivé metody včetně odkazů na papery a jejich úspěšnost v několika případech.

http://www.fast.ai/2018/08/07/hbr-bias-algorithms/ – Jsou algoritmy biased? Autor článku polemizuje s tezí, že ano, ale méně než lidé.

Grafy a vizualizace

https://www.scientificamerican.com/article/end-of-the-rainbow-new-map-scale-is-more-readable-by-people-who-are-color-blind/ – Vědci z U.S. Department of Energy laboratory přišli s optimalizovanou paletou barev, které bere v potaz jak normálně vidící, tak barvoslepé. Nejen to, ale i proč je to důležité Vám prozradí odkaz.

https://tamino.wordpress.com/2018/08/08/usa-temperature-can-i-sucker-you/ – Jak se vyvíjí teplota v USA od roku 1918 a jak se dají tyto data zobrazit tak, aby Vám i Václav Klaus zatleskal.

https://www.chronicle.com/interactives/education-deserts – Jak vypadá mapa vzdělanosti v USA? Opět vizuálně atraktivní.

Business a kariéra

https://fintechcowboys.cz/ceske-banky-a-jejich-spoluprace-s-domaci-startupovou-scenou/ – Často tady sdílím články o fintechu v zahraničí, ale jak vypadá spolupráce českých bank a našich start-upů? (rcmd by reader)

https://fintechcowboys.cz/kam-sahate-pro-informace-o-pojisteni-a-pojistovacich-technologiich/ – Kde brát informace o moderních pojišťovacích technologiích? Jaké jsou nejlepší zdroje? A 6 článků o tomto tématu, které by Vám rozhodně neměly uniknout. (rcmd by reader)

https://www.messenger.com/t/BotDogTriad – Vynikající nápad! Chatbot, který s Vámi udělá pohovor, a tím ušetří čas HR. Geniální způsob, kterak oslovit mladou generaci. (rcmd by reader)

Pop

https://www.vice.com/en_au/article/wjbzzy/your-phone-is-listening-and-its-not-paranoia – Váš mobil Vám naslouchá a slyší každé vaše slovo. (rcmd by reader)

http://blog.kaggle.com/2018/06/19/tales-from-my-first-year-inside-the-head-of-a-recent-kaggle-addict/ – Profil a rozhovor s grandmasterem z Kagglu, astrofyzikem Martinem Henzem. A ano, i tomuhle borci zabere EDA (exploratory data analysis) klidně dva týdny. (rcmd by reader)

https://www.eff.org/wp/law-enforcement-use-face-recognition – Zákonné složky jako FBI víc a víc chtějí používat technologie jako rozpoznávání obličeje apod. S tím jsou spojena rizika a konkrétně o jaká se jedná se můžete přečíst zde. Uvnitř si můžete rozkliknout i odkaz na report v pdf.

Vzdělávání

http://www.karlin.mff.cuni.cz/~komarek/vyuka/2017_18/nmsa407/2017-NMSA407-notes.pdf – Lineární regrese je angličtina. Začátky jsou snadné, dokud se člověk nedozví, co všechno neví. A to právě můžete napravit s pomocí těchto poznámek z MFF. Praktické jsou především kapitoly 11 a 15. (rcmd by reader)

https://www.gamedev.net/articles/programming/artificial-intelligence/the-total-beginners-guide-to-game-ai-r4942/ – Principy AI ve hrách. Pokud Vás to alespoň trošku zajímá, tak Vás ten článek nemůže zklamat. Doporučuji i diskuzi pod článkem.

https://www.technologyreview.com/s/611790/coursera-ai-skills/ – Coursera přichází s AI nástrojem, který Vašemu zaměstnavateli/bossovi řekne, co všechno neumíte a s pomocí jakých kurzů to zlepšit. A ostatní rozhodně nezaostvávají.

Za ohradou

http://comlinkdata.com/data-analyst/ – Data Analytik v Comlinkdata v Bostonu.

http://comlinkdata.com/mid-level-to-senior-data-eningeer/ – Mid Data Inženýr tamtéž.

Vtip

http://devhumor.com/content/uploads/images/August2018/5b7571bb86c34-In-Case-of-Fire.png

Be First to Comment

Leave a Reply