Skip to content

DSB #51

Ahoj,

protože máme pátek, tak máme i DSB! Tentokrát bych doporučil článek o dost možná prvním programu ever z Analytické. Infografiku o vývojářích, tedy druhý článek z Grafů a vizualizací a POPovku o Číně a jejím sledování občanů.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://twobithistory.org/2018/08/18/ada-lovelace-note-g.html – Možná první program z roku 1843 od Ada Lovelace počítá Bernoulliho čísla a Vy si můžete přečíst nejen jak, ale i o jeho překlopení do C. (rcmd by reader)

https://itnext.io/face-api-js-javascript-api-for-face-recognition-in-the-browser-with-tensorflow-js-bcc2a6c4cf07 – JavaScript API pro rozpoznávání obličeje, a to dokonce klidně v prohlížeči. (rcmd by reader)

http://kasparmartens.rbind.io/post/np/ – Co jsou to neurální procesy (NP)? A jak souvisí s deep learningem?

Grafy a vizualizace

https://www.zive.cz/clanky/nvidia-predstavila-nove-graficke-karty-geforce-rtx-nastavila-silene-ceny-a-chce-presvedcit-ray-tracingem/sc-3-a-194675/default.aspx – Nvidia má novou řadu grafických karet, která nemá konkurenci. Zajímavostí je např. nahrazení některých výpočtů deep learningem, což má navýšit výkon. A pak fenomenální technologie RayTracingu, která se poslední roky používá k vykreslování světla ve filmech, ale real time ray tracing ve hrách tu ještě nebyl a mohl by být dlouho očekávanou revolucí. Podrobněji o architektuře zde. A ještě dodatek – grafiky na těžbu kryptoměn už nikdo nechce.

https://www.jetbrains.com/research/devecosystem-2018/ – Výborná infografika o tom, jaké jazyky jsou mezi developery populární, kolik hodin denně vývojáři spí, kolik z nich kódí i o víkendu a mnohem mnohem víc. (rcmd by reader)

https://www.codewall.co.uk/the-best-javascript-data-visualization-charting-libraries/ – Knihovny na vizualizace v JavaScriptu. (rcmd by reader)

Business a kariéra

https://www.czechcrunch.cz/2018/08/nova-ceska-investicni-platforma-portu-chce-pomoci-chytrych-algoritmu-zjednodusit-investovani/ – Nová investiční platforma PORT, která Vám navrhne optimální rozložení portfolia. Žel bohu se už nedozvíte, jak to funguje. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/a-peek-into-a-netflix-data-scientists-day-66bf3dacabb9 – Jak být data scientist? Netflix Vám poradí. (rcmd by reader)

https://medium.com/fintech-weekly-magazine/relationship-lending-are-you-making-the-best-use-of-your-crm-7b98a1eef5fb – Jak postavit kvalitní CRM? A co by mělo být jeho součástí.

Pop

https://towardsdatascience.com/ode-to-the-type-a-data-scientist-78d11456019 – Data Science je buzzword, a i proto si spousta lidí pokládá otázku, kdo nebo co je data scientista? Tenhle článek se Vám pokusí dát odpověď. (rcmd by reader)

https://www.technologyreview.com/s/611815/who-needs-democracy-when-you-have-data/ – Další článek o Číně a jejich AI diktaturou. Děsivé a zajímavé zároveň.

https://techcrunch.com/2018/08/13/new-uber-feature-uses-machine-learning-to-sort-business-and-personal-rides/ – Uber využívá ML k rozlišování bussines a soukromých jízd. (rcmd by reader)

Vzdělávání

https://plato.stanford.edu/entries/probability-interpret/ – Co je to taková pravděpodobnost? Stanfordská encyklopedie filozofie napoví.

https://people.csail.mit.edu/jshun/6886-s18/ – Kurz o grafech na MIT.

https://lilianweng.github.io/lil-log/2017/08/20/from-GAN-to-WGAN.html – Jak vypadá matematika za GAN (generative adversarial network)?

Odborné články

https://lighttag.io/blog/embrace-the-noise/ – Diskuze odborného článku. Jak zapojit stakeholdery do labelování dat a proč je vlastně fajn mít ohromný ale hlavně noisy data set. (rcmd by reader)

Za ohradou

https://www.builtinla.com/job/data/data-scientist/34755 – Data Scientist v Riot Games (League of Legends) v LA.

Vtip

http://devhumor.com/content/uploads/images/August2018/meaningful_variable_names.png

Be First to Comment

Leave a Reply