Skip to content

DSB #61

Ahoj,

přišel piatok, přišel bulletin! Doporučit lze článek o Gerrymandering v popu, který Vám lidsky vysvětlí, o co se jedná. V té samé kategorii si můžete otestovat svůj názor na rozhodování samořídících aut. Nebo se podívejte na odborný článek na client2vec.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://ai.googleblog.com/2018/11/open-sourcing-bert-state-of-art-pre.html – Nový způsob vektorizace – tzv. Bidirectional Encoder Representations. Její největší výhodou je „vnímání“ kontextu. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/markov-models-and-trump-tweets-91b0d3f0f1eb – Markov modely, který Vám vygenerují Trumpův tweet na základě více než 30 000 Trumpových tweetů. Zde je možné si nějaké vygenerovat. (rcmd by reader)

https://eng.lyft.com/how-to-deal-with-the-seasonality-of-a-market-584cc94d6b75 – Poraďte si se sezónností trhu.

Computer Science

https://www.root.cz/zpravicky/spinnaker-nejvetsi-superpocitac-napodobujici-mozek/ – Superpočítač, který napodobuje mozek. (rcmd by reader)

https://twobithistory.org/2018/11/12/cat.html – Historie příkazu CAT. (rcmd by reader)

https://techxplore.com/news/2018-11-merging-memory-programmable-chip-ai.html – V Princetonu vyvinuli nový typ chipů, které mají vynikající poměr výkon/energetická náročnost, ideální pro telefony např.

Grafy a vizualizace

http://weavesilk.com/ – Pojďte si online kreslit nádherné vizualizace (rcmd by reader)

https://blog.modeanalytics.com/dont-choose-dashboards/ – Dashboard by nikdy neměly nahrazovat analýzu.

Business a kariéra

https://www.technologyreview.com/s/612394/ai-is-not-magic-dust-for-your-company-says-googles-cloud-ai-boss – Rozhovor s Andrew Moorem z Googlu o tom, jak je složité pro společnosti implementovat nové technologie a jak pracovat s AI tak, aby z toho firma měla prospěch.

https://thefinancialbrand.com/72056/banking-digital-ecosystem-psd2-api-trends/ – Proč budoucnost bankovnictví tkví v mnohem širším záběru, než jsou pouze finanční služby.

http://fintechnews.sg/26087/blockchain/central-bank-cryptocurrency-imf – Šéfka Mezinárodního měnového fondu Lagard si myslí, že by státy – respektive centrální banky – měly přijít s vlastní kryptoměnou.

Pop

https://technet.idnes.cz/project-redmap-republikani-demokrate-usa-volby-gerrymandering-manipulace-hlasy-gfw-/veda.aspx – Gerrymandering se tu už v minulost objevil. Přečtěte si, jak nastavení systému může výrazně ovlivnit výsledky voleb. (rcmd by reader)

http://moralmachine.mit.edu/ – Udělejte si test, jak byste chtěli, aby se samořídící auto rozhodlo v případě variací na trolley problem. Pak si můžete přečíst paper, který shrnuje výsledky. (rcmd by reader)

https://www.wired.com/story/why-china-can-do-ai-more-quickly-and-effectively-than-the-us/ – Proč Čína může AI rozvíjet rychleji než USA

Vzdělávání

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2018/11/introduction-text-summarization-textrank-python/ – Jak na sumarizaci textu v pythonu pro začátečníky. (rcmd by reader)

http://www.fharrell.com/post/stat-ml/ – Jaký je rozdíl mezi Machine Learning and Statistical Modeling? Další příspěvek do neustále probíhající debaty. Let the flame war begin. (rcmd by reader)

https://medium.com/@sarahooker/slow-learning-d9463f6a800b – V The Economist se objevil článek na téma, jak se může s pomocí fast.ai – naučit tvorbu AI každý. Jako příklad byla uvedena i autorka tohoto příspěvku, která se proti článku ohradila a popisuje svoji cestu, která rozhodně není o jednom kurzu.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=P7kX7BuHSFI – Jaké to bylo vyvíjet Wolfram Alpha, co všechno je s tím spojeno? První půlka věnovaná přednášce, druhá půlka věnovaná otázkám (2 hodiny celkem).

https://www.youtube.com/watch?v=YHCSNsLKHfM – 17 minut na téma obecné umělé inteligence – kdy se ji dočkáme?

Odborné články

https://arxiv.org/pdf/1802.04198.pdf – Nový přístup k analýze klientských data – client2vec. (rcmd by reader)

Za ohradou

https://careers.warnermediagroup.com/TGnewUI/Search/home/HomeWithPreLoad?PageType=JobDetails&partnerid=391&siteid=36&jobid=815065&codes=NIND#jobDetails=815065_36 – Data Scientist v HBO v New Yorku.

Vtip

https://xkcd.com/2059/ (rcmd by reader)

Be First to Comment

Leave a Reply