Skip to content

DSB #62

Ahoj,

přišel pátek, což neznamená jen příchod víkendu, ale i po kratší pauze i bulletinu. Doporučil bych především článek v popu o Číně a její levné pracovní síle v AI.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://towardsdatascience.com/recommender-systems-with-deep-learning-architectures-1adf4eb0f7a6 – Recommendation systémy s pomocí deep learningu. (rcmd by reader)

https://eng.uber.com/go-explore/ – Reinforcement learning, nový algoritmus Go-Explore a nové maximum přes 2 mil bodů ve hře Montezuma’s Revenge. Dosavadní maximum bylo 17 500 bodů. Obsahuje i video. Na světě je i článek, který s původním příspěvkem polemizuje. (rcmd by reader)

https://github.com/spotify/annoy – Annoy je epická knihovna od Spotify určená pro clustering v C++ a v Pythonu. (rcmd by reader)

Computer Science

https://adventofcode.com/2018 – Opět startuje Advent of Code, adventní kalendář v podobě programovacích úloh, kde můžete změřit síly s ostatními účastníky z celého světa. (rcmd by reader)

https://modern-sql.com/blog/2018-11/whats-new-in-oracle-database-18c – Oracle přichází s novou verzí 18c. Přečtěte si, co obsahuje. (rcmd by reader)

https://www.gitkraken.com/git-client – Pokud rádi používáte Git, tak prozkoumejte GitKraken klienta (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://labs.spotify.com/2018/11/15/introducing-chartify-easier-chart-creation-in-python-for-data-scientists/ – Knihoven na hezké vizualizace není nikdy dost. Chartify vytvořili kluci a holky ze Spotify, je určena pro Python a dává si za cíl jednodušší a výrazně rychlejší tvorbu grafů, než nabízí Matplotlib. (rcmd by reader)

https://neurovenge.antonomase.fr/ – Anglické shrnutí a vizualizace odborného francouzského článku o tom, jak se v čase vyvíjely dva dominantní akademické směry v AI, symbolisté a konektivisté. Doporučit lze i toto vlákno na Quora. (rcmd by reader)

https://octoverse.github.com/projects#languages – Opravdu moc hezké a zároveň zajímavé shrnutí statistik z GitHubu. V jedné z kategorií jsou uživatelé z ČR dokonce na prvním místě! (rcmd by reader)

Business a kariéra

https://labs.spotify.com/2013/02/15/organizing-a-hack-week/ – Ve Spotify mají tzv. hack week. Co to vlastně je a k čemu to slouží? (rcmd by reader)

https://thefinancialbrand.com/76933/digital-banking-branding-marketing – Experience gap je nejen v bankovnictví velká věc. Podívejte se na statistiky z několika vybraných zemí, jak dokážou banky uspokojit své klienty, skrz jaké kanály je poskytují a další.

https://thefinancialbrand.com/77228/technology-trends-disrupting-financial-services-banking-future/ – Jaké technologické trendy na poli bankovnictví lze v nejbližších pěti letech očekávat.

Pop

https://regexcrossword.com/ – Zahrajte si křížovku s regulárními výrazy. (rcmd by reader)

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/kalkulacka-socialni-davky-exekuce_1811280900_jab – Kalkulačka od irozhlas.cz – která Vám ukáže paradox sociálního/daňového systému v ČR, který Vás trestá za nárůst příjmu (tzv. past chudoby).

https://www.nytimes.com/2018/11/25/business/china-artificial-intelligence-labeling.html – Zatímco u nás politici o AI nemluví, v Číně jedou už nějaký ten pátek bomby, a to i díky extrémně levné pracovní síle.

Vzdělávání

https://devhints.io/docker – Cheat Sheet na Docker. (rcmd by reader)

https://rare-technologies.com/implementing-poincare-embeddings/ – Naučte se Poincaré embeddings užitečné pro hierarchické struktury – včetně videa s příkladem na zvířátkách. (rcmd by reader)

https://www.topbots.com/most-important-ai-research-papers-2018/ – Nestihli jste letos přečíst všechny AI papery, které jste měli v plánu? Nevadí, topbots nabízí shrnutí nejdůležitější AI paperů za rok 2018.

Video

http://www.scikit-video.org/stable/index.html – Scikit knihovna na práci s videem. (rcmd by reader)

https://www.facebook.com/camppraha/videos/721764394854685/UzpfSTEwMjEyMDM5MzA6MTAyMTQ1NTk4Nzk1MjM2NTU/ – Opravdu dlouhé video z konference k městským datům, jaký je současné stav, jaká jsou omezení atp. Vystupují známe osoby jako např. Šlerka a Kotmel. (rcmd by reader)

https://www.youtube.com/watch?v=fh52pxIxS2I – A kam se po práci jít napít? Co třeba vyzkoušet robotickou kavárna na Nových Butovicích? (rcmd by reader)

Odborné články

https://cryptobook.nakov.com/ – Zdarma dostupná kniha o kryptografii určená pro vývojáře. (rcmd by reader)

https://arxiv.org/abs/1811.08837 – Face recognition si poradí i s maskováním obličeje. (rcmd by reader)

https://arxiv.org/abs/1811.05819 – Jak si poradit se šumem a distorzemi v případě CNN a jak vypadá robustní řešení. (rcmd by reader)

Za ohradou

https://jobs.wegmans.com/job/rochester/data-scientist/1839/9947711 – Data Scientist v Rochester v NY v Consumer Insights Team ve Wegmans.

Vtip

https://www.kdnuggets.com/images/cartoon-espresso-word2vec.jpg (rcmd by reader)

One Comment

Leave a Reply