Skip to content

DSB #69

Ahoj,

pátek, dsb a hromada super čtení. V Analytických najdete BERTa, v Computer Science Vás naučíme návrhové vzory a v odborných článcích se dočtete o kauzalitě a její inferenci v ML.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://simplystatistics.org/2019/03/13/10-things-r-can-do-that-might-surprise-you/ – R je mocný nástroj!

https://thegradient.pub/the-promise-of-hierarchical-reinforcement-learning/ – Hierarchický reinforcement learning.

https://www.kdnuggets.com/2019/02/deconstructing-bert-distilling-patterns-100-million-parameters.html – Seznamte se s BERTem! BERT je algoritmus od Googlu. BERT umí NLP. A BERT ho umí sakra dobře. Dost možná nejlíp ze všech.

Computer Science

https://refactoring.guru/design-patterns – Návrhové vzory Vám pomůžou udělat běžné věci správně. Hodí se znát při psaní komplexnějších věcí; anebo alespoň o nich vědět. Pěkně sepsaný a nikterak dlouhý text. (rcmd by reader)

https://github.com/smacke/subsync – Automatická synchronizace titulků pro ty, kdo se nebojí (rcmd by reader)

https://www.theverge.com/2019/3/1/18246429/microsoft-excel-covert-photos-data-tables-editable-table-ai-feature – Vyfotit tabulku, fotku naimportovat do Excelu a převést ji do digitální varianty? Why not.

Grafy a vizualizace

https://pydist.com/blog/python-packages-since-2005 – Jak každý rok roste počet balíčků pro Python od roku 2005.

http://immersivemath.com/ila/index.html – První učebnice lineární algebry, která obsahuje interaktivní grafy!

https://carboncatalogue.coclear.co/ – Vizualizace uhlíkové stopy u mnoha různých společností. Podívejte se, jak je Vaše oblíbená společnost (ne)škodná.

Business a kariéra

https://tyinternety.cz/digital/ceska-sporitelna-je-v-digitalizaci-a-otevrenosti-v-unikatni-pozici/ – Starší ale pořád zajímavý pohled pod pokličku České spořitelny a jejího přístup k digitalizaci, data science a multibankingu. (rcmd by reader)

https://hbr.org/2019/03/why-data-science-teams-need-generalists-not-specialists – V minulosti jsme tu měli články, proč nebýt obecný data scientista, tak teď tu máme článek proč je naopak lepší být zaměřený obecně oproti úzké specializaci.

https://blog.krecan.net/2019/03/11/jake-potrebuji-zadani/ – Taky jste si všimli, že business často chce implementaci řešení, které vymysleli a nikoliv, že by chtěli řešení vymyslet? Proč je to problém, co s tím a jaké to má dopady se dočtete nejenom v tomto odkazu, ale i zde. (rcmd by reader)

Pop

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/frantisek-vrabel-dezinformace-fake-news-rusko-facebook_1903130001_ogo – Rozhovor na téma dezinformací, jak je identifikovat, jaké se dají vysledovat trendy atp. Některá tvrzení jsou sice úsměvná, ale pokud jde o tu „technickou“ část rozhovoru, tak tu rozhodně doporučuji. (rcmd by reader)

https://www.theverge.com/2019/3/14/18265230/china-is-about-to-overtake-america-in-ai-research – Čína předbíhá USA ve výzkumu AI.

https://www.idnes.cz/xman/styl/operace-tamarisk-spionaz-berlinska-zed-latriny.A170809_220530_xman-styl_fro – Data mining postaru, aneb co všechno se dá zjistit z nedostatku toaletního papíru. (rcmd by reader)

Vzdělávání

https://towardsdatascience.com/how-to-level-up-as-a-data-scientist-part-1-9ea6a775f239 – Jak se stát lepším Data Scientistou. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/data-storytelling-improve-insight-to-action-conversion-for-a-greater-real-world-impact-b94e1827fa01 – Je Vám líto, že Vaše modely nejsou přetaveny do praxe? Tak možná se jen musíte naučit, jak je lépe prezentovat a předávat.

https://www.coursera.org/learn/crash-course-in-causality – Kurz na kauzalitu na Courseře. Přidávám i intro článek (technický) a netechnický pohled.

Video & podcast

https://realpython.com/courses/writing-beautiful-python-code-pep-8/ – Několik krátkých videí na téma PEP 8 a hezkého kódu.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLGJm1x3XQeK0NgFOX2Z7Wt-P5RU5Zv0Hv – Série videí na causal inference z velkých dat.

Odborné články

http://ftp.cs.ucla.edu/pub/stat_ser/r350.pdf – Causal inference je v ML nyní velké téma. Tento článek nabízí přehled pohledů na kauzalitu ze světa statistiky.

https://www.hsph.harvard.edu/miguel-hernan/causal-inference-book/ – Kniha na Causal inference.

https://arxiv.org/abs/1811.04376 – Odborný článek, který propojuje causal inference a deep learning.

Za ohradou

https://www.linkedin.com/jobs/view/data-scientist-at-the-new-york-times-1073769007 – Data Scientist v New York Times v New Yorku.

Vtip

http://devhumor.com/content/uploads/images/February2019/matlab.jpg

Be First to Comment

Leave a Reply