Skip to content

DSB #73

Ahoj,

máme pátek, máme DSB. Doporučil bych článek o word embeddings biases v kategorii odborné články. Nebo rozhovory, ať už s Jardou Švelchem a historii techno kutilů před rokem 1989 či rozhovor s kaggle borcem a analytikem Sonny Laskarem.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://ai.googleblog.com/2019/05/efficientnet-improving-accuracy-and.html – Google zlepšil přesnost a efektivnost konvolučních neuronových sítí (CNN) oproti současnému state-of-the-art řešení. Paper s detaily zde. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/game-of-thrones-twitter-sentiment-with-keras-apache-beam-bigquery-and-pubsub-382a770f6583 – Analýza sentimentu na Twitteru během poslední epizody GoT včetně kódu.

https://www.technologyreview.com/s/613555/how-we-might-protect-ourselves-from-malicious-ai – Adversarial útoky způsobí, že Váš algoritmus „vidí“ něco jiného Vy. Jak tyto útoky fungují a jak se jim bránit najdete uvnitř článku. Včetně odkazu na odborný paper.

Computer Science & Science

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/technologie/jaroslav-svelch-pocitacove-hry-videohry-ceskoslovensko-totalita_1905301332_zlo – Rozhovor s Jaroslavem Švelchem o herním (jak hardwarovém, tak softwarovém) kutilstvím před rokem 89.

https://medium.com/yanda/building-your-own-deep-learning-dream-machine-4f02ccdb0460 – Herních sestav je na netu spousta, ale postupů, jak si postavit vlastní data science mašinu už tolik ne. Sice by se dala postavit líp, ale je tu popsán i popis instalace OS, driverů a dalšího.

https://www.quantamagazine.org/the-universes-ultimate-complexity-revealed-by-simple-quantum-games-20190305/ – Je vesmír nekonečný? Je nekonečně komplexní? Dá se na to odpovědět jednoduchou hrou? A je tenhle článek komplexní nebo není?

Grafy a vizualizace

https://www.irozhlas.cz/volby/evropsky-parlament-2019 – Jednoduchá vizualizace výsledků voleb do evropského parlamentu.

https://www.novinovyprogram.cz/ – Zajímá Vás, co vyšlo dnes v novinách? Tak zkuste novinový program (ekvivalent televizního programu). Kód lze nalézt tady. (rcmd by reader)

https://techcrunch.com/2019/05/22/mona-lisa-frown-machine-learning-brings-old-paintings-and-photos-to-life/ – Asi jste to už viděli, ale pokud ne, tak se podívejte na rozhýbané statické obrazy a fotografie (uvidíte mluvící Monu Lisu).

Business a kariéra

https://thefinanser.com/2019/05/when-will-the-fintech-bubble-burst.html/ – Proč fintech bublina jen tak nesplaskne.

https://www.digitaltrends.com/cars/tesla-is-dying-and-this-is-how-it-will-end/ – Podle autora tohoto článku se blíží konec Tesly a je na čase ji dát sbohem.

https://towardsdatascience.com/becoming-a-level-3-0-data-scientist-52641ff73cb3 – Jaké jsou požadavky na data scientisty v dnešní době? A jak se stát dva scientistou nové éry.

Pop

https://www.technologyreview.com/s/613578/ai-algorithms-liability-human-blame/ – Kdo nese odpovědnost, když udělá algoritmus chybu?

https://www.nytimes.com/2019/05/17/technology/facebook-ai-schroepfer.html – Dlouhý článek o tom, jak FB s pomocí AI odstraňuje toxický obsah a v čem je to obtížné.

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/05/exclusive-interview-sonny-laskar-kaggle-master-analytics-vidhya-hackathon-expert/ – Rozhovor se Sonny Laskarem, který je mimo jiné Kaggle Masterem. Poví Vám, jak začínal, jaké úlohy má rád a jaké by Vám doporučil + mnoho dalších rad.

Vzdělávání

https://christophergs.github.io/machine%20learning/2019/03/17/how-to-deploy-machine-learning-models/ – Jak nasadit ML model včetně odkazu na kurz na Udemy. Popravdě, moc podobných návodů na netu není. (rcmd by reader)

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/05/best-papers-iclr-2019/ – Shrnutí a vysvětlení nejlepších článků z ICLR 2019 (The International Conference on Learning Representations).

https://medium.com/huggingface/the-best-and-most-current-of-modern-natural-language-processing-5055f409a1d1 – To nejlepší, co v současnosti v NLP lze použít.

Odborné články

https://arxiv.org/abs/1905.09866 – Všichni známe Man:King::Women::?? => Queen. Co na tom, že odpovědí modelu je King. Word embeddings pro detekci společenských nerovností hrál roli v několika článcích, kde je ale hranice mezi senzace chtivou blbostí a seriózním závěrem? (rcmd by reader)

https://arxiv.org/abs/1905.10985 – Zobecněná umělá inteligence je svatý grál data science, který je zatím v nedohlednu. Jednu z cest, která by mohla být úspěšná, nabízí tento článek.

https://insidebigdata.com/2019/05/22/best-of-arxiv-org-for-ai-machine-learning-and-deep-learning-april-2019/ – To nejlepší z arXiv za měsíc duben.

Za ohradou

https://jobs.lever.co/scoot/477dc341-1e5a-4ce3-a5a1-d278104af99c – Datový analytik ve Scootu v San Francsicu.

Vtip

http://devhumor.com/content/uploads/images/May2019/hello_world.png

Be First to Comment

Leave a Reply