Skip to content

DSB #79

Ahoj,

je na čase uzavřít pracovní týden a začít víkend společně s DSB. Doporučil bych článek o CPythonu z Computer Science, který je extrémně dlouhý, ale dozvíte se vše. Zábavný je i článek o platech data scientistů z Business a kariéra.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://news.ycombinator.com/item?id=19712465 – Diskuze o ML pipeline, nejenom o vlastnostech, ale i o nástrojích. (rcmd by reader)

https://ryxcommar.com/2019/08/30/scikit-learns-defaults-are-wrong/amp/ – Používáte scikit-learn? Tak pozor na jeho defaultní hodnoty, určitě byste je neměli používat bez rozmyslu. (rcmd by reader)

https://www.kdnuggets.com/2019/08/object-oriented-programming-data-scientists-estimator.html – Postavte si vlastní estimator s pomocí objektového programování a protrénujte si tak základní principy.

Computer Science & Science

https://realpython.com/cpython-source-code-guide/ – Podrobný popis jak uvnitř funguje CPython (tedy nejpoužívanější implementace Pythonu). Neskutečný a neskutečně dlouhý. (rcmd by reader)

http://blog.cleancoder.com/uncle-bob/2019/08/22/WhyClojure.html – Blog od Robert C. Martin, jednoho z nejznámějších softwarových inženýrů, proč si myslí, že budoucnost je funkcionální. Pro představu, programuje přes 50 let. (rcmd by reader)

https://medium.com/huggingface/distilbert-8cf3380435b5 – DistilBERT je destilovaná (zmenšená) verze BERTa. Perfektní řešení, pokud potřebujete model, co má desítky GB dat, dostat na produkci.

Grafy a vizualizace

https://www.bloomberg.com/graphics/2019-why-amazon-rainforest-is-on-fire/ – Podívejte se na vizualizaci, která v čase ukazuje, jak hoří Amazonský prales a jak se odlesňuje.

https://towardsdatascience.com/data-scientists-the-five-graph-algorithms-that-you-should-know-30f454fa5513 – Grafy se ideální na vizualizaci vztahů. Naučte se pět různých algoritmů z teorie grafů, teorie i jak na ně v pythonu.

https://wattenberger.com/blog/d3 – Vizualizace, která Vám pomůže naučit se d3.js.

Business a kariéra

https://towardsdatascience.com/how-much-do-data-scientists-make-cbd7ec2b458 – Jaká je situace na trhu s data scientisty? Jak vypadá distribuce mezd? Kdo platí nejvíc? Jak vzrostla poptávka na pracovním trhu? A kdo je největší zaměstnavatel? BTW článek má i druhý díl. Jako dodatek přidávám článek o platech uživatelů Rka.

https://habiletechnologies.com/blog/lending-trends-to-watch-in-2019/ – Jakým způsobem technologie mění trh s půjčkami, a co v tom všem vlastně znamená být digitální.

https://medium.com/@emil.r.mamedov/fintech-4-0-how-technology-is-reshaping-the-5-trillion-insurance-sector-45731e1343c5 – Jak technologie mění pojišťovací bussines.

Pop

https://www.lupa.cz/clanky/kdyz-vam-blondyna-naklonuje-kartu-aneb-jak-funguji-utoky-na-ceske-banky-a-firmy/ – Jak se útočí na české banky? Kdo to dělá a jakými způsoby. (rcmd by reader)

https://www.vice.com/en_us/article/xweqbq/microsoft-contractors-listen-to-skype-calls – Používáte skype? Tak by Vás možná zajímalo, že Vaše hovory nejsou soukromé, ale probíhá nad nimi analytika, a to nejenom ta strojová.

https://www.quantamagazine.org/iyad-rahwan-is-the-anthropologist-of-artificial-intelligence-20190826/ – Rozhovor s Iyadem Rahwanem, director of Center for Humans and Machines at the Max Planck Institute for Human Development, o novém oboru, který se zabývá studiem chování strojů/algoritmů.

Vzdělávání

https://towardsdatascience.com/deploy-bert-ef20636fc337 – Tutoriál, jak deployovat model v AWS, co je potřeba a jak je to easy. Super pro představu, byť úplně nepopíše rolling updates, jak slibuje v perexu. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/credit-card-fraud-detection-a1c7e1b75f59 – Detekce karetních podvodů – klasická úloha predikce anomálie.

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/09/everything-know-about-p-value-from-scratch-data-science/ – Článek, který moc hezky popisuje p-value, co to vlastně je a jak se počítá.

Video & podcast

https://irishtechnews.ie/what-will-brexit-mean-for-ai-in-the-eu/ – Jaký bude dopad Brexitu na AI. Pěti minutový poslech.

Odborné články

https://arxiv.org/abs/1904.05526 – Přehled deep learningu pohledem statistiky jako oboru – modely, metody, charakteristiky atp. To jenom až budete ptát, co ten deep learning vlastně je.

https://oreilly-ds-report.s3.amazonaws.com/Care_and_Feeding_of_Data_Scientists.pdf – Krátká knížka, jak managovat data science tým.

Za ohradou

https://www.pythonjobshq.com/jobs/15595085-senior-python-developer-pm-architect-at-inquest – Jaký mají požadavky na senior python developera, respektive architekta v InQuestu v Austinu, v USA.

Vtip

https://i.redd.it/iqew0z6moxk31.png

Be First to Comment

Leave a Reply