Skip to content

DSB #80

Ahoj,

pátek, bulletin (byť minule to nevyšlo) a zítra víkend! Nejvíc mainstream ale zároveň cool je kalkulačka od iRozhlasu, kde si můžete zjistit, do jaké společenské třídy patříte (vizualizace). Další dobrým článek je čtení z analytické o tagování dat. Nebo úvaha nad přítomností zobecněné umělé inteligence mezi námi.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://www.datasciencecentral.com/profiles/blogs/labeling-with-active-learning – Active learning – aneb způsob, jak zapojit lidi do tagování, jak na tom stavět a jak to celé zautomatizovat. S ohledem na to, že bez labelů to nejde, must read. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/deepmind-quietly-open-sourced-three-new-impressive-reinforcement-learning-frameworks-f99443910b16 – Frameworky, víc framewroků! Když nevíš co, vytvoř framework! V článku jsou uvolněné věci na DeepMind na reinforcement learning. Trochu víc specializované než Gym od OpenAI. (rcmd by reader)

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/09/introduction-information-extraction-python-spacy/ – Jak funguje takový search engine? Jak dokáže poznat, na co se ptáte? Článek Vám to vysvětlí. Včetně kódu.

Computer Science & Science

https://maxmautner.com/2019/09/12/java-primer-for-python-developers.html – Jednoduchý vhled do rozdílů mezi Javou a Pythonem. Autor znal Python a učil se Javu, tak to sepsal. (rcmd by reader)

https://www.newscientist.com/article/2217347-google-claims-it-has-finally-reached-quantum-supremacy/ – Tahle zpráva byla všude, že Google osáhl kvantové nadřazenosti. Ten o tom sice vydal článek na NASA, ale pak ho ryhle stáhl a dál to nekomentoval. (rcmd by reader)

https://neo4j.com/press-releases/query-language-graph-databases-international-standard/ – GQL (Graph Query Language) přichází s mezinárodní standardizací, tak jako to má SQL. (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ceska-spolecnost-vyzkum-tridy-kalkulacka_1909171000_zlo – Holky a kluci z iRozhlasu udělali nový výzkum, v rámci kterého máte možnost zjistit, do jaké ze šesti socioekonomických tříd spadáte (test zabere pět až deset minut a alespoň moji maličkost trefili).

https://wilkelab.org/practicalgg/ – Příklady, jak se dá použít ggplot v různých situacích. Včetně kódu, vhodné i jako inspirace pro další jazyky.

https://congress.pudding.cool/ – O čem si v americkém Kongresu tweetovali během posledního týdne, měsíce či roku? Živá vizualizace až do ledna 2021. Cool.

Business a kariéra

https://www.forbes.cz/cesky-byznys-neveri-umele-inteligenci-proc-zvolil-vyckavaci-taktiku/ – Čeští podnikatelé jsou k umělé inteligenci skeptičtí, proč Vám řekne článek. Popis situace AI na českém trhu najdete i zde. (rcmd by reader)

https://www.czechcrunch.cz/2019/09/telefony-a-hodinkami-v-ceske-sporitelne-plati-temer-120-tisic-klientu-banka-brzy-spusti-garmin-pay-a-fitbit-pay/ – Česká spořitelna umožňuje platbu na wearables (hodinkách, náramcích atd). (rcmd by reader)

https://a2larm.cz/2019/09/jak-jsem-synovi-zazdila-karieru/ – Česká spořitelna rozjela projekt Abeceda peněz a stejně tak, jak jsem podobné akce neměl rád na škole, nemám je rád ani teď. Jedna věc je finanční vzdělávání, druhá věc je propagace značky na základních školách.

Pop

https://yieldthought.com/post/187617674870/the-agi-problem-we-already-have – Hodně dobré čtení o zobecněné umělé inteligenci, proč už je dávno mezi námi a proč rozhodně není problémem. (rcmd by reader)

https://www.czechcrunch.cz/2019/09/ceske-glami-spousti-vyhledavani-podle-obrazku-obleceni-na-nem-nove-najdete-nahranim-jeho-fotky/ – Líbí se Vám nějaký outfit? Tak si ho vyfoťte, nahrajte do Glami a ono Vám poví, kde koupit jednotlivé kousky. Jak tohle funguje se můžete dozvědět například zde. (rcmd by reader)

https://www.jeremyjordan.me/ml-requirements/amp/ – Jak přistoupit k ML projektu. (rcmd by reader)

Vzdělávání

https://realpython.com/pygame-a-primer/ – Vytvořte si hru v Pythonu. (rcmd by reader)

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/09/demystifying-bert-groundbreaking-nlp-framework/ – Jak funguje BERT? Nastudujte si tento NLP framework od Googlu.

https://amiles.netlify.com/2019/09/building-optimal-daily-fantasy-lineups-in-r/ – Jak najít optimální sestavu fotbalového družstva (NFL).

Data & Data Mining

https://www.technologyreview.com/f/614426/google-has-released-a-giant-database-of-deepfakes-to-help-fight-deepfakes/ – Google přišel s databází deepfakes, aby umožnil zlepšit jejich detekci. Facebook se chystá na podobný krok ke konci roku.

https://generated.photos – obličejů vygenerovaných AI ke stažení.

Video & podcast

https://www.youtube.com/watch?v=VMp6pq6_QjI – AI se učí parkovat – stačí 310 000 pokusů a je to (jakžtakž)! Moc pěkná ukázka, jak probíhá reinforcement learning. (rcmd by reader)

https://www.youtube.com/watch?v=CqYKhbyHFtA – No a když to zvládlo jedno auto (skoro), tak co se stane, když přidáte druhé? 😀 😀 (rcmd by reader)

https://www.youtube.com/watch?v=6BMwisTZFr4&feature=youtu.be – Jak funguje backpropagation.

Za ohradou

https://boards.greenhouse.io/instnt/jobs/4418346002 – Data Scientist v New Yorku, USA.

Vtip

http://devhumor.com/content/uploads/images/September2019/thinking-not-typing-comic.png

Be First to Comment

Leave a Reply