Skip to content

DSB #82

Ahoj,

máme tu poslední víkend před Halloweenem a máme tu i bulletin. Za sebe bych doporučil článek z Computer Science, jak se naučit programovat za 10 let. Či dechberoucí analytickou vizualizaci fakových účtů na Twitteru.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://www.adyen.com/blog/predicting-and-monitoring-payment-volumes-with-spark-and-elasticsearch – Spolehlivý a škálovatelný postup pro detekci anomálií u transakcí nadnárodních společností jako je Uber, Spotify, H&M… (rcmd by reader)

https://ai.googleblog.com/2019/10/audio-and-visual-quality-measurement.html – Potřebujete metriku pro měření kvality zvuku nebo videa? Jak něco takového kvantifikovat? Použijte Fréchet distance.

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/10/5-winning-solutions-approaches-amexpert-retail_hackathon-feature-engineering/ – Feature Engineering je základ. Tak se podívejte, jak postupovalo pět finalistů hackathonu AmExpert 2019. Podrobný popis včetně odkazů na kód.

Computer Science & Science

https://norvig.com/21-days.html – Naučte se programovat za 10 let! Aneb reakce na články tipu „naučte se programovat za 24 hodin“. Zároveň se dozvíte, jak se doopravdy naučit dobře programovat. (rcmd by reader)

https://thenextweb.com/dd/2019/10/14/bel-is-a-new-lisp-style-programming-language-from-y-combinator-founder-paul-graham/ – Bel. Potenciální nástupce LISPu (druhého nejstaršího high-level programovacího jazyka) od Paula Grahama. (rcmd by reader)

https://www.kdnuggets.com/2019/10/easily-deploy-machine-learning-models-using-flask.html – Jak nasadit jednoduchý ML model s pomocí Flasku a provozovat ho jako službu? (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://www.knightfoundation.org/features/misinfo – Perfektní vizualizace o analýze podvodných (fake) účtů na twitteru – před, během a po prezidentských volbách v USA v roce 2016. (rcmd by reader)

https://www.r-bloggers.com/shiny-vs-dash-a-side-by-side-comparison/ – Je lepší Shiny (R) nebo Dash (Python). Podle mě je odpověď jasná. Podle článku je to tak trochu remíza. K porovnání dochází na konkrétním příkladu. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/understanding-classification-thresholds-using-isocurves-9e5e7e00e5a2 – Jak nastavit threshold u modelu, jak jej pak správně interpretovat a proč k tomu používat izokřivky.

Business a kariéra

https://www.czechcrunch.cz/2019/10/uz-zadne-nekonecne-cekani-na-lince-cesi-z-vocalls-chteji-doplnovat-lidske-operatory-umelou-inteligenci/ – Vocalls je český startup, který se vydal cestou voicebotů, nahrazujících lidské operátory v call centrech. (rcmd by reader)

https://www.reuters.com/article/us-revolut-mastercard-idUSKBN1X10KJ – Revolut ve spolupráci s Mastercards vyráží na Americký trh.

https://stackoverflow.blog/2019/10/16/coding-salaries-in-2019-updating-the-stack-overflow-salary-calculator/ – Platy kodérů (různé typy vývojářů, data scientistů a dalších) za rok 2019 podle stackoverflow a jejich salary calculatoru.

Pop

https://www.armadninoviny.cz/strategicke-sily-skoncily-osmipalcovymi-disketami.html – Tohle je výborná zpráva! V USA postupně končí s 8″ disketami, které používají u svého systému jaderných zbraní. (rcmd by reader)

https://www.wired.com/story/facebook-ai-research-fashion-style/ – Někteří z nás na tohle čekají, jak na boží smilování. AI aplikace, která Vám poradí, jak se obléknout. (rcmd by reader)

https://www.quantamagazine.org/google-and-ibm-clash-over-quantum-supremacy-claim-20191023/ – Google oznámil, že dosáhl kvantové nadřazenosti. IBM oznámilo, že Google kvantové nadřazenosti nedosáhl. Co vlastně kvantová nadřazenost znamená se můžete dočíst zde nebo zde.

Vzdělávání

https://www.kdnuggets.com/2019/01/comparison-text-distance-metrics.html – Metriky vzdáleností, které můžete potřebovat při analýze textu. (rcmd by reader)

http://do1.dr-chuck.net/net-intro/EN_us/net-intro.pdf – Zajímají Vás sítě? Tak zkuste tohle intro, které je ideální na rychlé pochopení. (rcmd by reader)

https://www.agilealliance.org/glossary/mob-programming/ – Vyzkoušejte si MOB programming, variaci na programování ve dvou 😀 (rcmd by reader)

Data & Data Mining

https://www.nature.com/articles/d41586-019-03062-w – Esej o tom, jak se za posledních 150 let z dat stala „ropa budoucnosti“.

Video & podcast

https://www.youtube.com/watch?v=cKPlPJyQrt4 – Video o tom, jak se stát expertem v Pythonu. Je to hodně dlouhé video, ale cyp očividně ví, o čem mluví, a takových moc není. Navíc je to tmux+vim mág. Povinnost pro pythonisty. (rcmd by reader)

https://www.buzzsprout.com/565744/1839538-vladislav-severa-ey-juraj-atlas-liftago-byznysove-vyuziti-ai-a-datove-analyzy – Dneska, kdo nemá podcast, jako by nebyl. Takže i v EY si řekli pojďme do toho a v prvním dílu rozebírali umělou inteligenci společně s Vladislavem Severou (Advanced Analytics v EY) a s Jurajem Atlasem (spoluzakladatel Liftaga). (rcmd by reader)

https://www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=16008589011 – Znáte Amazon Go? Představte si obchod, kam přijdete, vezmete zboží a odejdete. Bez fronty, bez vykládání zboží na pás, bez komunikace s obsluhou, bez zastávky u pokladny. Tohle video recenzuje zážitek z nakupování v jednom z těchto obchodů.

Odborné články

https://blog.acolyer.org/ – Chcete odborné články z oblasti computer science? Tak se podívejte sem a třeba najdete něco, co bude lahodit Vašemu vkusu. (rcmd by reader)

Za ohradou

https://apply.workable.com/slashdata/j/8AA8B85992/ – Data Journalist v /Data ve Skotsku v UK.

Vtip

https://codepen.io/bnhovde/full/OJLYGKx (rcmd by reader)

One Comment

Leave a Reply