Skip to content

DSB #84

Ahoj,

pátek dorazil, bulletin dorazil, a rovnou bych Vám doporučil články o YouTube a jeho recommendation systému (jeden v analytický a druhý v odborných článcích). Z těch lehčích věcí třeba článek z popu, jak v Boeingu přišli na to, že robotizace není vždy krok vpřed.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://medium.com/vantageai/how-youtube-is-recommending-your-next-video-7e5f1a6bd6d9 – Revize článku od Googlu, jehož tématem je YouTube a jeho recommendation systém. Přímý odkaz na odborný článek najdete v příslušné kategorii. Jednoduché intro do problematiky můžete najít zde. (rcmd by reader)

https://pythonspeed.com/ – Nekonečný problém, hodně dat, málo paměti. Na této stránce postupně najdete články, jak si s tím poradit. Úvodní článek zde a jak si s tím poradit v Pandas zde.

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2019/11/comprehensive-guide-attention-mechanism-deep-learning/ – Co je to attention mechanism a jak se používá v deep learningu?

Computer Science & Science

https://stackoverflow.blog/2019/11/14/why-is-the-migration-to-python-3-taking-so-long/ – Proč migrace na python 3 není záležitostí chvilky a pořád není u konce. (rcmd by reader)

http://users.monash.edu/~damian/papers/HTML/Perligata.html – Perl v latině? Ptáte se proč? Například kvůli skloňování, které umožnuje skládat slova ve větě volněji, než jazyky s fixním pořadím slov ve větě. (rcmd by reader)

https://manadoma.com/posts/tornado-framework-for-modern-web.html – Tornado, webový framework pro Python. V článku se hojně zmiňuje Celery, tak pokud nemáte tucha, tak koukněte sem. (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://www.knowablemagazine.org/article/mind/2019/science-data-visualization – Vizualizace je hodně podceňovaná oblast data science, přitom vizuál je naprosto klíčový. Chcete prodat svoji práci? Tak si přečtěte na jaké aspekty se zaměřit.

https://insidebigdata.com/2019/11/16/infographic-ai-and-the-future-of-consumer-goods/ – Infografika, jak se AI využívá v retailu (prodej spotřebního zboží).

https://graphics.reuters.com/INDIA-POLLUTION-MAP/0100B30824L/index.html – Vizualizace znečištění vzduchu. Detail se týká sice Indie, ale najdete tu i celosvětové statistiky.

Business a kariéra

https://www.rdisorder.eu/2017/09/13/most-difficult-thing-data-science-politics/ – Starší článek, ale tematicky věčný, aneb proč je na data science nejtěžší politika. (rcmd by reader)

https://www.zerohedge.com/technology/deutsche-bank-replace-18000-workers-robots – Už v červnu Deutsche Bank oznámila, že chce zrušit 18 000 pracovních míst. Tento týden oznámila, že se tak skutečně děje, a to díky machine learnigu a automatizaci. (rcmd by reader)

https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335303# – Sony se pustilo do AI a odstartoval svůj vlastní AI hub zaměřený na základní výzkum AI.

Pop

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/boeing-777-robotizace-automatizace-faub-mechanici.A191114_170418_eko-zahranicni_maz – Že robotizace není vždy cesta k úspěchu zjistil Boeing, který práci strojů vrací zpět do rukou lidským technikům. Další info zde a zde.

https://www.quantamagazine.org/barbara-liskov-is-the-architect-of-modern-algorithms-20191120/ – Rozhovor s Barbarou Liskov, což je 80 letá profesorka z MIT, držitelka Turingovi ceny za tzv. Liskov substitution principle, jenž vedl k rozvoji objektového programování. Žijící legenda computer science.

https://www.csfotbal.cz/clanek/delegace-asistenti – Zdá se, že Plzeň je (byl?) opravdu výjimečný fotbalový tým… statistika nasazování rozhodčí. (rcmd by reader)

Vzdělávání

https://realpython.com/documenting-python-code/ – Jaké jsou možnosti dokumentování kódu v Pythonu, a co by které komentáře měly obsahovat. (rcmd by reader)

http://hunch.net/?p=224 – Teorie ML. Výhody a nevýhody jednotlivých přístupů, metod a modelů. Stručné a pořád aktuální. (rcmd by reader)

https://l7.curtisnorthcutt.com/confident-learning – Intro do confident learning, které Vám pomůže vyzrát na label errors.

Data & Data Mining

https://venturebeat.com/2019/11/14/baidu-upgrades-its-paddlepaddle-ai-toolkit-says-its-been-used-by-1-5-million-developers/ – PaddlePaddle poskytl svoje AI nástroje jako open source. (rcmd by reader)

Video & podcast

https://www.superdatascience.com/podcast/the-power-of-online-data-education – Jak se z neurologa stane datascientista. (rcmd by reader)

Odborné články

https://daiwk.github.io/assets/youtube-multitask.pdf – Článek, ve kterém Google popisuje svůj recommendation systém pro videa na YouTube.

https://pytorch.org/deep-learning-with-pytorch – Kniha – deep learning with PyTorch. Po limitovaný čas k dispozici zdarma ke stažení.

http://www.marekrei.com/blog/74-summaries-of-machine-learning-and-nlp-research/ – Kolik jste letos přečetli článků? Pokud jich chcete stihnout alespoň 74, tak tady najdete jejich sumarizaci, která Vás udrží v obraze a třeba inspiruje.

Za ohradou

https://workforcenow.adp.com/mascsr/default/mdf/recruitment/recruitment.html?cid=43b4c27f-ff76-4448-b1bb-f232181d100b&ccId=19000101_000001&jobId=331156 – Data Scientist pro Driven Brands v Charlotte, USA.

Vtip

https://i.redd.it/wmxhefs5o2z31.jpg

Be First to Comment

Leave a Reply