Skip to content

DSB #33

Ahoj,

vychází páteční bulletin, byť mnozí ho otevřou až v pondělí. Z té ohromné hromady článků, kterou jsem se musel prohrabat, doporučuji třetí odkaz u vizualizací. Je to něco úplně jiného, než jsme u vizualizací standardně zvyklí. A rozhodně je nezbytné přečíst textovou část, jinak to nemá smysl ani otevírat.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

http://ruder.io/optimizing-gradient-descent/ – Velmi podrobný přehled a porovnání toho, jak fungují různé typy gradient descent algoritmů – včetně poutavých obrázků a vizualiazcí. (rcmd by reader)

https://blog.acolyer.org/2018/02/22/dynamic-word-embeddings-for-evolving-semantic-discovery/ – word2vec v čase, aneb jak se mění postupně význam slov. (rcmd by reader)

https://www.alexirpan.com/2018/02/14/rl-hard.html – Jaké jsou nevýhody deep reinforcement learning? Jaká jsou jeho rizika a proč ani na první pohled výborné výsledky nemusí být tak skvělé, jak se zdají být. (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://pudding.cool/2017/07/comics/ – Gender analýza komiksů včetně přehledných grafů a gifů.

https://www.draw.io/ – Potřebujete vytvořit vývojový diagram? Pak je draw.io jasná volba. (rcmd by reader)

https://medium.com/@giorgialupi/bruises-the-data-we-dont-see-1fdec00d0036 – Jak vizualizovat něco jako je průběh a léčba dětské nemoci? Nejde o precizní vědeckou vizualizaci, ale spíše o uměleckou interpretaci dat. Jedinečná záležitost, ale spíše poetická.

Business a kariéra

https://archiv.ihned.cz/c1-66064350-penezni-domy-v-cesku-prosperuji-nejvice-v-historii-zisk-bank-za-lonsky-rok-by-mel-dosahnout-74-miliard – Jak si finančně vedly banky jako ČSOB, ČS a KB v loňském roce? (rcmd by reader)

http://www.peak.cz/veleuspesny-cesky-start-up-socialbakers-tom-financni-strance/ – Finanční analýza Socialbakers, jak na tom ve skutečnosti jsou a co pro ně znamená kumulovaná ztráta nad půl miliardy korun?

https://fintechcowboys.cz/video-banking-dalsi-stupinek-digitalizaci-bankovnich-produktu/ – O video bankingu už to pár zmínek bylo, tak se pojďme podívat na to, kdy, kde a jak dává video banking smysl. (rcmd by reader)

Pop

http://www.sciencemag.org/news/2018/02/missing-data-hinder-replication-artificial-intelligence-studies – Reprodukovatelnost odborných článků bývá často problematická, u AI publikací více než kde jinde. (rcmd by reader)

https://www.wired.com/story/inside-amazon-alexa-prize/ – Všichni si pamatujeme loňský úspěch studentů z ČVUT v Amazon Alexa Prize. Článek na Wired popisuje pozadí této soutěže. (rcmd by reader)

https://research.googleblog.com/2018/02/assessing-cardiovascular-risk-factors.html – Google použil deep learning k identifikaci kardiovaskulárních chorob ze snímků očí. Zajímavá je zmínka o tom, že algoritmus nesmí být black box, pokud mu mají doktoři důvěřovat (s odkazem na článek o metodě, která takovou intepretaci umožňuje). (rcmd by reader)

Vzdělávání

https://thinkingwires.com/posts/2018-02-13-irl-tutorial-1.html – Inverse reinforcement learning díl první. Nebojte se toho, jsou tu i odkazy na zdroje o klasické reinforcement learningu. (rcmd by reader)

https://towardsdatascience.com/a-beginners-guide-to-data-engineering-part-ii-47c4e7cbda71 – Chci být data inženýr – díl druhý.

https://ai.google/education#?modal_active=none – Google a jeho kurzy o AI.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=sx6eoXg-19k – Jak naučit AI hrát kulečník. 10 min video, které stojí za to vidět. (rcmd by reader)

Odborné články

https://arxiv.org/abs/1802.09100 – Chatbot, který bude řídit Vaši dietu. (rcmd by reader)

https://arxiv.org/pdf/1802.08864.pdf – Jedna neuronová síť na všechno, the One, is here. (rcmd by reader)

Computer Science

https://github.com/maxchehab/CSS-Keylogging – Jak snadno lze logovat klávesy v Chromu. (rcmd by reader)

http://google.github.io/styleguide/pyguide.html – Co je po PEP8? Google Python Style Guide. (rcmd by reader)

https://blog.jupyter.org/jupyterlab-is-ready-for-users-5a6f039b8906 – JupyterLab je v beta verzi a můžete si ho vyzkoušet. (rcmd by reader)

Data

https://dumps.wikimedia.org/ – Potřebujete stáhnout kompletní wikipedii? Není problém (rcmd by reader)

Za ohradou

https://newstorycharity.org/careers/data-analyst/ – Data analyst v neziskovce ze San Francisca.

Vtip

http://jasonya.com/wp/wp-content/uploads/2014/03/UncannyMountainComic.jpg

One Comment

  1. […] po své populární sérii A Beginner’s Guide to Data Engineering, která se v minulosti už v DSB objevila, přichází s dalším tématem, a to, jak se zlepšit v […]

Leave a Reply