Skip to content

DSB #43

Ahoj,

pátek, víkend a data science bulletin. Udělejte si test o své politické orientaci od IRozhlasu (pop), anebo si nastudujte v čem všem není gradient descent dostačující (analytické).

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://news.developer.nvidia.com/new-ai-imaging-technique-reconstructs-photos-with-realistic-results/ – Máte poškozený obrázek či fotku? Tak pak Vám pomůžou parciální konvoluční layers – tzv. image inpainting. Uvnitř článku je i odkaz na paper. (rcmd by reader)

https://togelius.blogspot.com/2018/05/empiricism-and-limits-of-gradient.html – Na úvod troška filozofie, a pak diskuze o tom, zda teda používat všemi milovaný Gradient descent nebo evoluční algoritmy.

https://petewarden.com/2018/05/28/why-you-need-to-improve-your-training-data-and-how-to-do-it/ – Chcete lepší model? Tak zamakejte na trénovací množině. Článek vysvětluje proč a jak na to.

Grafy a vizualizace

http://www.visualcapitalist.com/63-trillion-world-debt-one-visualization/ – Neotřelá a zároveň zajímavá infografika o podílu jednotlivých zemí na světovém dluhu. Ekonomové nechť přimhouří oči nad její relevantností. (rcmd by reader)

http://tubeheartbeat.com/london/ – Další vizuální laskomina. Podívejte se na to, jak žije Londýnské metro.

https://www.cloudred.com/labprojects/nyctrees/#about – Kolik a jaké stromy můžete najít v NY?

Business a kariéra

https://qz.com/96206/google-admits-those-infamous-brainteasers-were-completely-useless-for-hiring/ – LOL, Google přiznal, že jejich zapeklité otázky o tom, kolik golfových míčků se vejde do autobusu, nemají žádnou vypovídací schopnost.

https://www.mckinsey.com/business-functions/mckinsey-analytics/our-insights/breaking-away-the-secrets-to-scaling-analytics – Rozsáhlý článek o tom, že analytika sama o sobě žádné peníze nevydělá.

https://medium.com/@tomaszdudek/but-what-is-this-machine-learning-engineer-actually-doing-18464d5c699 – Co vlastně dělá machine learning inženýr a jak se to liší od data scientisty, business analytika, softwarového inženýra a vývojáře?

Pop

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/data-median-prokop-segmentace-volby-autoritari-liberalove_1805210740_cib – Další z dílů datové žurnalistiky IRozhlasu. Udělejte si test, zda jste levicový (ne)volič nebo skutečný křesťan. (rcmd by reader)

https://www.bloomberg.com/news/features/2018-05-03/the-gambler-who-cracked-the-horse-racing-code – Příběh člověka, který s pomocí algoritmu vyhrál na koňských dostizích miliardu dolarů.

https://www.wired.com/story/how-facebook-wants-to-improve-the-quality-of-your-news-feed/ – Facebook se chystá změnit a upravit news feed, především kvůli fake news. Jak to chtějí udělat a co vše je s tím spojené, se dozvíte v článku.

Vzdělávání

https://towardsdatascience.com/jupyter-notebooks-are-breathtakingly-featureless-use-jupyter-lab-be858a67b59d – Jupyter Notebooks nebo Jupyter Lab? Vypíchnout můžeme, že Lab prý dokáže otevřít soubor s miliardou řádků a sloupců. (rcmd by reader)

http://www.inference.vc/untitled/ – Velmi doporučovaný článek o kauzalitě v modelech a jak nám s ní může pomoci calculus. ML není jen o fitování křivek.

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2018/05/24-ultimate-data-science-projects-to-boost-your-knowledge-and-skills/ – Online kurzy jsou fajn, ale praxi se nic nevyrovná. I proto je tu nabídku datasetů a k nim vytvořených tutoriálů, rozdělených dle obtížnosti.

Odborné články

https://cris.maastrichtuniversity.nl/portal/files/1041974/guid-a819bfd4-fef7-46ff-8f99-f910b8bb2627-ASSET1.0 – Disertační práce o algoritmizaci cenotvorby za účelem maximalizace příjmů.

http://www.cs.cornell.edu/jeh/book.pdf – Pár měsíců stará kniha o data science, co byste měli znát, umět a ovládat.

https://arxiv.org/abs/1805.08318 – Self-Attention Generative Adversarial Networks (SAGAN)

Za ohradou

https://careers.jobscore.com/careers/sqadllc/jobs/data-scientist-cfXdd4xJar6jn6dG1ZS6tF – Data Scientista v NY ve SQAD LLC.

Vtip

https://markbivens.com/m/wp-content/uploads/2018/01/blockchain-ai.jpg

Be First to Comment

Leave a Reply