Skip to content

DSB #96

Ahoj,

pátek == bulletin? Tentokrát TRUE! Za mě je v tomto čísle asi nejzajímavější článek o jupyter books. Dost možná konečně řešení pro sdílení atraktivních reportů, který Pythonu zatím chybí. Uvidíme.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://jupyterbook.org/intro.html – Jupyter má tzv. jupyter books, které umožňují vytvářet online knihy či dokumentaci v hezkém a přehledném formátu. Ideální pro komplexní výstupy z různých analýz. (rcmd by reader)

https://github.com/openai/gpt-3 – OpenAI přichází s novou verzí natural language generation modelu GPT-3 (víc o NLG a GPT-2 v DSB #87). Na GPT-2 je postavený např. AI Dungeon. No a GPT-3 má mnohem (jakože mnohem) víc parametrů (175 miliard) než GPT-2 (1,5 miliardy). (rcmd by reader)

https://matthewmcateer.me/blog/machine-learning-technical-debt/ – Dlouhý a rozsáhlý článek o tzv. technickém dluhu ML, který byl poprvé zmíněn v odborném paperu z roku 2015 a dnes zažívá svůj druhý boom. V čem je nebezpečný a jak se mu vyhnout.

Computer Science & Science

https://zenodo.org/record/3710954#.XtC-3yEzZYU – JavaScript oslavil 25 let a v tomhle extrémně dlouhém paperu si můžete přečíst o jeho historii, a to především mezi lety 1995 až 2015. (rcmd by reader)

https://github.blog/changelog/2020-05-26-mark-pull-requests-as-ready-for-review-review-and-merge-from-github-cli/ – GitHub má vlastní commad linu! Zatím jenom beta verze, ale podívat se na ni můžete zde. (rcmd by reader)

http://www.arewelearningyet.com/ – Pomalost Pythonu překvapí nejednoho programátora (doporučuji tweety geniálního Johna Carmacka, který se letos začal učit ML), proto existují alternativy jako Rust. Ten je sice rychlejší, ale stačí to? (rcmd by reader)

Grafy a vizualizace

https://github.com/benfred/py-spy – Knihovna na profilování python programů, která umí prozradit a vizualizovat, na čem váš program stráví nejvíc času. (rcmd by reader)

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2020/05/tableau-vs-qlik-sense/ – Tableau vs Qliksense, který nástroj je lepší?

https://eos.org/features/visualizing-science-how-color-determines-what-we-see – Jak barvy zásadně ovlivňují, co vidíme a jak se to dát využít pro interpretaci dat.

Business a kariéra

https://about.gitlab.com/company/culture/all-remote/informal-communication/ – Jsou společnosti, které chápu, že neformální komunikace je stejně důležitá jako ta formální. A tak all-remote firmy jako GitLab na ni kladou důraz a snaží se s ní pracovat a neignorovat ji. (rcmd by reader)

https://mebassett.info/ai-useless-for-business – Krátká esej, proč je AI pro většinu business řešení k ničemu. A jop, kdo chce AI, musí sbírat data, jinak nic nebude.

https://www.linkedin.com/pulse/next-dance-between-incumbents-fintech-startups-theodora-lau/ – Po čem je teď poptávka na fintech trhu? Je to AI, která umí komunikovat, nebo je to řešení, které umí řídit finance klientů?

Pop

https://www.czechcrunch.cz/2020/05/konec-dohadu-o-parkovaci-misto-aneb-jak-jsme-v-pricefx-vyresili-problem-s-parkovanim-diky-ferovemu-botovi/ – Když chcete férové parkování, tak si na to napíšete bota… A ideálně stejně jako Pricefx zveřejníte kód na githubu. (rcmd by reader)

https://www.theverge.com/2020/5/19/21263523/facebook-marketplace-ai-object-recognition-shopping-groknet – Facebook nasazuje tzv. universal product recognition model, který identifikuje předmět na obrázku a Vy si ho pak budete moci přes Facebook koupit. A pravděpodobně k tomu použivá DE:TR.

https://blogs.nvidia.com/blog/2020/05/22/gamegan-research-pacman-anniversary/ – Kluci a holky z NVIDIE dokázaly s pomocí GameGAN vytvořit plně hratelného Pac-mana.

Vzdělávání

http://bugra.github.io/posts/2020/5/25/how-to-serve-model/ – Jak nasadit model, respektive jak dostat jeho výstupy k uživatelům.

https://www.analyticsvidhya.com/blog/2020/05/what-is-tokenization-nlp/ – Tokenizace v NLP.

https://amitness.com/2020/05/self-supervised-learning-nlp/ – Jak funguje self supervised learning v NLP.

Video & podcast

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=gYwWolRFt98&app=desktop – Reinforcement learning v Unity enginu, aneb jak si vytvořit chytrou AI pro svoji hru. (rcmd by reader)

https://www.youtube.com/watch?v=yJDv-zdhzMY – The Mother of All Demos je video, kde Vám Douglas Engelbart v roce 1968 vysvětlí, co je počítačová myš, co znamená být online, proč počítače můžou mít vizuální výstup, že lze editovat textové soubory a že existuje něco jako GUI. Zpětně hodnoceno jako jeden z nejdůležitějších okamžiků v historii počítačů vůbec.

https://www.youtube.com/watch?v=F6S-mmunKuo – A když jsme u té historie, tak pro zájemce krátký dokument o Apollo Guidance Computer. Jak fungoval počítač, který umožnil let na měsíc a proč měl ručně vyšívané paměti ROM.

Odborné články

https://www.kdnuggets.com/2020/05/13-must-read-papers-ai-experts.html – Jaké papery byste si rozhodně měli přečíst, alespoň dle známých osobností jako je pan Ng.

https://www.py4e.com/book.php – Python for Everybody – zdarma dostupná kniha o Pythonu, která doplňuje stejnojmennou specializaci z coursery.

Za ohradou

https://podsights.breezy.hr/p/024b3cfeb754-data-analyst – Datový analytik v Podsights, v New Yorku, USA.

Vtip

https://imgur.com/sUfcC1U

Be First to Comment

Leave a Reply