Skip to content

DSB #63

Ahoj,

máme opět pátek, a máme i bulletin. Poslední bulletin roku 2018 přináší brutální nálož článků, ať máte o svátcích co číst. Pop by se dal tentokrát doporučit asi úplně celý, a pokud chcete něco víc analytického, tak rozhodně doporučuji překládání obrázků a agenta, co se učí ve vlastních snech.

Jako vždy, užijte si čtení.

Analytické

https://github.com/google/jax/blob/master/README.md – Máte rádi paralelní procesy? Tak zkuste paralelizované numpy. (rcmd by reader)

https://www.dataschool.io/future-of-pandas/ – V jaké stavu je Pandas, proč není pořád verze 1.0. A jaká je vlastně budoucnost celého balíčku.

https://towardsdatascience.com/cyclegan-learning-to-translate-images-without-paired-training-data-5b4e93862c8d – Překládání obrázků v GAN, anebo když potřebujte udělat ze zebry koně či z kočky psa. GitHub naleznete zde a přednášku s materiálem tu. (rcmd by reader)

https://tech.instacart.com/predicting-real-time-availability-of-200-million-grocery-items-in-us-canada-stores-61f43a16eafe – Prodáváte produkty a chcete predikovat jejich (ne)dostupnost? No problem.

https://worldmodels.github.io/ – Chcete v GNN agenta učit uvnitř jeho vlastních snů? Zní to možná bláznivě, ale tenhle dlouhý a hodně detailní článek Vám poradí, jak Váš reinforcement learning posunout na další level.

https://github.com/idealo/image-super-resolution – Obrázek s nízkým rozlišením není problém. Stačí použít kvalitní upscaling.

Computer Science

https://github.com/jupyter/jupyter/wiki/Jupyter-kernels – Seznam skoro úplně všech python jupyter kernelů. (rcmd by reader)

https://excel.uservoice.com/forums/304921-excel-for-windows-desktop-application/suggestions/10549005-python-as-an-excel-scripting-language – Možná se jednou dočkáme pythonu jako excel jazyka! (rcmd by reader)

https://wiki.python.org/moin/PythonForArtificialIntelligence – Seznam knihoven na AI/ML v pythonu. (rcmd by reader)

https://www.nytimes.com/2018/12/10/technology/amazon-server-chip-intel.html – Amazon se pouští do výroby chipů, co na to Intel?

https://www.quantamagazine.org/universal-method-to-sort-complex-information-found-20180813/ – Chtěli dokázat, že neexistuje univerzální způsob, jak vyřešit nearest neighbor search, a namísto toho dokázali, že jo – existuje.

http://news.mit.edu/2018/smallest-3-d-transistor-1207 – Nejmenší 3D transistor ever.

Grafy a vizualizace

https://frappe.io/charts – Chcete vytvářet nádherné vizualizace a SVG grafy? Zkuste frappe framework. (rcmd by reader)

http://cdn.aiindex.org/2018/AI%20Index%202018%20Annual%20Report.pdf – Roční report o stavu AI od výzkumníků z MIT, OpenAI, Stanfordu, Harvardu a dalích. Opravdu obsáhlý, plný hromady zajímavých grafů. Článek na podobné téma nabízí i medium.

https://www.machinelearningplus.com/plots/top-50-matplotlib-visualizations-the-master-plots-python/ – 50 nejlepších vizualizací v matplotlib – včetně kódu. Doporučuji, když budete tvořit nějaké grafy.

https://www.nytimes.com/interactive/2018/12/10/business/location-data-privacy-apps.html – Opravdu dlouhý článek včetně pěkných vizualizací o tom, že data o lokalitě, kde se nacházíte, rozhodně nejsou anonymní a rozhodně jsou na prodej.

Business a kariéra

https://luminousmen.com/post/6 – Interview otázky pro junior pythonisty, v článku jsou i odkazy pro pozice mid a senior. Zjistěte na co máte, a co musíte doplnit. (rcmd by reader)

https://byznys.ihned.cz/c1-66386260-mobilni-banka-revolut-ziskala-evropskou-bankovni-licenci-ani-jako-plnohodnotna-banka-neplanuje-odklon-od-mobilnich-aplikaci – Je tu! Z Revolutu se oficiálně stala plnohodnotná banka.

https://hbr.org/2018/12/what-great-data-analysts-do-and-why-every-organization-needs-them – Proč každá společnost potřebuje excelentní data scientisty.

https://www.czechcrunch.cz/2018/12/jedna-platebni-karta-do-ktere-si-nahrajete-vsechny-ostatni-fintech-curve-uz-pouziva-300-tisic-lidi/ – Jedna platební karta pro všechny. Aplikace se sice seká, ale karta je už k dispozici. (rcmd by reader)

https://www.czechcrunch.cz/2018/12/komercni-pojistovna-a-creative-dock-spousteji-sluzbu-cubiq-pro-online-pojisteni-osobnich-veci/ – Komerční pojišťovna se spojila s Creative Dock a výsledkem je CUBIQ, který Vám umožní si online pojistit vybrané osobní věci. (rcmd by reader)

https://www.americanbanker.com/opinion/7-realistic-predictions-about-fintech-in-2019 – Realistické predikce o stavu Fintechu pro rok 2019. S obdobným článek přichází i Bloomberg.

Pop

https://www.thehockeyninja.com/kam-se-ubira-analyza-sportu/ – V Česku máme epického týpka na analýzu hokeje a Vy si tak můžete přečíst jeho postřehy a poznámky z konference sportovních analytiků, aneb jak data mění sport. (rcmd by reader)

https://blog.apify.com/black-friday-po%C4%8Desku-kouzla-se-slevami-po-roce-cf48de109ba – Je Black Friday jenom podvod? Už loni Vám DSB představilo články na toto téma, letos se můžete dočkat pokračování od kluků z Apify. (rcmd by reader)

https://www.cnews.cz/umela-inteligence-porno-bikini – Máte katolickou školu a potřebujete obléknout nahé slečny na nepatřičných obrázcích? AI nabízí řešení… (rcmd by reader)

https://www.technologyreview.com/s/612511/alibaba-already-has-a-voice-assistant-way-better-than-googles/ – Alibaba má zatím asi nejlepšího hlasového asistenta vůbec. A až se budete ptát, proč, tak si, krom čtení tohoto článku, vzpomeňte na článek z minulého DSB o levné pracující síle tagující data.

https://medium.com/@GaryMarcus/the-deepest-problem-with-deep-learning-91c5991f5695 – Na twitteru se rozjela kritika deeplearningu ve velkým, tak si přečtěte její shrnutí, reflexi a co vlastně můžeme od deep learningu očekávat.

https://www.newyorker.com/magazine/2018/12/10/the-friendship-that-made-google-huge – Jak přátelství dvou cypů Jeff Deana a Sanjay Ghemawata změnilo internet. Hodně dlouhé, ale zajímavé čtení.

Vzdělávání

https://hackernoon.com/start-using-tensorflow-js-without-leaving-this-article-fb683ac509ed – Další článek z kategorie – začínáme s Tensorflow. (rcmd by reader)

https://www.gatesnotes.com/Books/Army-of-None – Bill Gates Vám poradí, co si přečíst o AI a ML. (rcmd by reader)

https://github.com/RameshAditya/asciify/blob/master/asciify.py – 100 řádků kódu v pythonu, který Vám převede obrázky do ASCII ART. (rcmd by reader)

https://github.com/satwikkansal/wtfpython – A pak, že už Vás v pythonu nic nepřekvapí. Projděte si, co v pythonu nedává smysl. (rcmd by reader)

https://shirinsplayground.netlify.com/2018/11/ml_basics_gbm/ – Učíme se základy ML – Gradient Boosting & XGBoost.

https://www.redblobgames.com/pathfinding/a-star/introduction.html – Jak najít optimální cestu? Jaké použít algoritmy? Článek Vám na to odpoví a moc hezky vysvětlí, a to i s kódem. (rcmd by reader)

Video

https://www.youtube.com/watch?v=pBGMt28xgvk&t=32s – Monte Carlo v R.

Odborné články

https://www.technologyreview.com/s/612561/a-radical-new-neural-network-design-could-overcome-big-challenges-in-ai/ – Shrnutí odborného článku s novým typem hlubokých neuronových sítí – Neural Ordinary Differential Equations. Odkaz na původní článek je zde.

https://arxiv.org/abs/1812.03473 – Jak udělat z videa komiks?

https://datajournalismhandbook.org/handbook/two/ – Kniha pro novináře, jak používat data, jak o nich psát.

Za ohradou

https://docs.google.com/document/d/1StNPPeDDFR_kMIfgE_lMjoQJJ4zMtCP1sWHfkw3K2SI/edit – Quantitative behavioral scientist v BetterUp v San Franciscu.

https://jobs.dataelixir.com/jobs/6931165-junior-data-analyst-at-corios – Junior data scientist v Corios v Portlandu.

Vtip

http://devhumor.com/content/uploads/images/December2018/open_source_education.jpg

https://imgur.com/t/lol/mvi9zS9

http://devhumor.com/media/new-project-1

Be First to Comment

Leave a Reply